انتشار نتایج تست رم DDR5: افزایش ۵۳ درصدی سرعت نسبت به DDR4

انتشار نتایج تست رم DDR5: افزایش ۵۳ درصدی سرعت نسبت به DDR4

شرکت چینی سازنده رم «Longsys» نتایج تست ماژول‌های رم DDR5 خود را منتشر کرده که با استفاده از پلتفرم دسکتاپ «Alder Lake» اینتل با پردازنده ۸ هسته‌ای بدست آمده‌اند. ماژول‌های رم DDR5 ES1 این کمپانی سرعتی برابر ۶.۴ گیگابیت بر ثانیه دارد.

ماژول رم DDR5 که امروز مورد آزمایش قرار گرفته، در دو نسخه وارد بازار می‌شود که البته هردوی آن‌ها با فرم فکتور UDIMM از راه می‌رسند. در این تست از ماژول‌های Single-Rank و Dual-Rank استفاده شده که ظرفیت یکی از آن‌ها به ۱۶ گیگابایت و دیگری به ۳۲ گیگابایت می‌رسد. فرکانس این رم‌ها برابر ۴۸۰۰ مگاهرتز است.

شرکت Longsys برای ارزیابی عملکرد رم DDR5، از کیت توسعه‌دهنده Alder Lake-S ADP-S CRB اینتل استفاده کرده. این پلتفرم شامل دو اسلات رم UDIMM DDR5 می‌شود و از پردازنده دسکتاپ Alder Lake ES با ۸ هسته پردازشی و فرکانس ۰.۸ گیگاهرتز می‌شود. اینتل این کیت آزمایشی را در نمایشگاه CES 2021 به نمایش گذاشته بود.

در این آزمایش از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ و رم Dual-Rank استفاده شده که ماژول‌های Dual-Rank، دارای دو کانال DRAM مستقل از یک ماژول هستند.

رم DDR5

به سراغ نتایج عملکرد این رم DDR5-4800 می‌رویم. این رم به همراه پردازنده دسکتاپ Alder Lake توانسته در تست مموری یک بنچمارک چینی امتیاز ۱۹۰ هزار را بدست آورد که عملکرد بسیار بالاتری نسبت به رم DDR4 این کمپانی دارد. رم DDR4 شرکت Longsys در همین تست به امتیاز ۹۱,۷۵۷ دست پیدا کرده که از ۵۳ درصد سرعت پایین‌تر خبر می‌دهد.

بنچمارک بعدی، AIDA64 است که رم DDR5 همراه با پلتفرم دسکتاپ Alder Lake اینتل توانسته در زمینه خواندن و نوشتن به ترتیب ۲۸ و ۲۷ درصد عملکرد بالاتری از خود نشان دهد. در تست کپی هم این رم توانسته ۱۰ درصد عملکرد بالاتری از خود نشان دهد.

رم DDR5

با وجود چنین بهبودهایی، این رم جدید در زمینه تاخیر عملکرد بسیار پایین‌تری در مقایسه با رم DDR4 داشته که البته چنین موضوعی دلایل متعددی دارد. اول از همه، این رم در مراحل ابتدای توسعه قرار دارد. علاوه بر این، رم DDR5 از نوع Dual-Rank برخی مواقع می‌تواند عملکرد بدتری نسبت به رم SIngle-Rank داشته باشد.

پردازنده‌های دسکتاپ Alder Lake و سوکت LGA 1700 اینتل احتمالا در نیمه دوم ۲۰۲۱ معرفی می‌شوند. چندین شرکت برای این پلتفرم رم DDR5 توسعه داده‌اند، با این حال همچنان برای استفاده گسترده از این نوع رم‌ها باید صبر کنیم.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato