استخوان‌های 7000 ساله از وجود بیماری مالاریا در هزاران سال قبل خبر می‌دهد

استخوان‌های 7000 ساله از وجود بیماری مالاریا در هزاران سال قبل خبر می‌دهد

هر سال میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به بیماری مالاریا مبتلا می‌شوند و حتی جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند. استخوان‌های کشف شده در ویتنام با قدمت ۷۰۰۰ سال، نشانه‌هایی از این بیماری را نشان می‌دهد و حاکی از آن است که این بیماری هزاران سال است که مردم را درگیر کرده است.

هر سال بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به مالاریا جان خود را از دست می‌دهند.  سازمان بهداشت جهانی در گزارش سال ۲۰۱۹ از ابتلای بیش از ۲۲۹ میلیون نفر در جهان به بیماری مالاریا خبر داد. هر سال در حدود ۴۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و این بیماری به اعتقاد برخی متخصصان به تهدید جهانی برای انسان تبدیل شده است.

در سال ۲۰۱۵ زیست شناسی به نام «هالی باکلی» از دانشگاه اوتاگو نیوزلند، استخوان‌هایی با قدمت ۷۰۰۰ سال را در ویتنام کشف کرد. بررسی‌های انجام شده روی استخوان‌ها نشانه‌هایی از بیماری مالاریا را با خود دارد و به نظر می‌رسد مردم محلی آن منطقه در حدود ۷۰۰۰ سال قبل با بیماری مالاریا درگیر بوده‌اند.

پیشتر نیز در استخوان‌هایی با قدمت ۴۰۰۰ سال نشانه‌هایی از بیماری مالاریا گزارش شده بود. برخی محققان معتقد هستند که قدمت این بیماری به ۵۰ هزار سال قبل بازمی‌گردد.

مالاریا در واقع مهم‌ترین بیماری انگلی است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بیشتر دیده می‌شود و با علائمی همچون تب شدید، خستگی، سردرد و تهوع همراه است تا جایی که می‌تواند جان فرد مبتلا شده را به خطر بیندازد. انگل مالاریا از طریق پشه‌ای به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود. در صورتی که کودکان به این بیماری مبتلا شوند اندازه طحال آنها بزرگ می‌شود و این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین در زنان باردار بیماری از مادر به جفت منتقل خواهد شد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato