چراغ سبز آمریکا به تولید موشک کروز تاماهاوک جدید با قابلیت ردیابی هدف‌های دریایی متحرک [تماشا کنید]

چراغ سبز آمریکا به تولید موشک کروز تاماهاوک جدید با قابلیت ردیابی هدف‌های دریایی متحرک [تماشا کنید]

نیروی دریایی ایالات متحده به شرکت دفاعی و موشکی Raytheon برای تولید جدیدترین نسل موشک کروز کهنه‌کار تاماهاوک چراغ سبز نشان داده است.

با این که چندین دهه از زمان اولین ورود به خدمت موشک تاماهاوک در زمان جنگ سرد می‌گذرد اما این موشک کروز یکی از قدرتمند‌ترین تسلیحات متعارف ایالات متحده است. ایده ساخت تاماهاوک اولین بار در دهه ۱۹۷۰ به عنوان یک موشک با قابلیت پرتاب از زمین، با دقت بسیار بالا، به صورت ماژولار و با امکان حمل تسلیحات متعارف یا اتمی مطرح شد. این موشک با سرعت زیر صوت ۸۹۰ کیلومتر بر ساعت پرواز می‌کند اما می‌تواند از روی کشتی، زیردریایی، زمین یا هواپیما پرتاب شود. علاوه بر این امکان پیمایش مسافت ۱۶۰۰ کیلومتر را دارد و با توجه به این که در ارتفاع پایین پرواز می‌کند بسیار پنهان کار است و معمولا پس از برخورد به سوژه نشانه‌های حضور خود را بروز می‌دهد.

تاماهاوک از زمان اولین ورود به خدمت در سال ۱۹۸۳ پیشرفت‌های متعددی را تجربه کرده است. به عنوان مثال سیستم مسیریابی پیشرفته بهبود یافته و امکان تعیین زمان رسیدن به هدف از پیش تنظیم شده مجهز شده است. همچنین طراحی موتور جت آن به گونه‌ای بهبود داده شده که روزی امکان تولید مدل مافوق صوت آن هم وجود داشته باشد. این موشک از ابتدا تاکنون به تعداد ۲۳۰۰ بار پرتاب شده است.

گونه Block V موشک تاماهاوک قرار است از سال آینده میلادی قابل استفاده باشد و تا ۱۵ سال دیگر هم در خدمت باقی بماند. این گونه جدید تنها در اختیار نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا خواهد بود. نسخه‌های هسته‌ای موشک تاماهاوک هم از مدت‌ها قبل بازنشسته شده‌اند. قابلیت‌های بهبود یافته بلوک ۵ شامل یک سیستم جستجوی چند حالته است که به آن امکان قفل کردن روی هدف‌های دریایی متحرک را می‌دهد. این مدل همچنین به سر جنگی موثرتر مجهز شده است.

موشک تاماهاوک بلوک ۵ آزمایش‌های خود را در ماه دسامبر ۲۰۲۰ سپری کرد. تمامی مدل‌های بلوک ۴ به مدل‌های جدید به روز می‌شوند و مدل‌های بلوک ۳ هم از رده خارج خواهند شد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato