شیائومی وارد بازار خودروهای برقی شد؛ سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای ۱۰ سال

پس از هفته‌ها انتشار شایعات گوناگون، شیائومی امروز رسما تایید کرد که وارد دنیای خودروهای برقی می‌شود. این غول فناوری چینی می‌خواهد شاخه‌ای کاملا اختصاصی برای کسب و کار خودروهای برقی هوشمند خود بسازد و در طی ۱۰ سال آینده سرمایه‌ای تقریبا ۱۰ میلیارد دلاری را به آن تزریق کند.

شیائومی در سندی که امروز منتشر کرده می‌گوید در ابتدا ۱.۵۲ میلیارد دلار سرمایه را در اختیار کسب و کار خودروهای برقی خود قرار می‌دهد. مدیریت این شاخه نیز برعهده موسس و مدیرعامل فعلی شیائومی «لی جون» خواهد بود. در حال حاضر مشخص نیست که این شرکت می‌خواهد تولید خودروها به کارخانه دیگری بسپارد و این محصولات را با برند خودش بفروشد یا نه.

شیائومی از مدت‌ها قبل خودش را به عنوان یک «شرکت اینترنتی» معرفی می‌کرد که از مدل تجاری دارایی-سبک بهره می‌برد. هدف این مدل تجاری سودآوری از طریق فروش خدماتی بود که از طریق سخت‌افزارهای خوش قیمت این شرکت به فروش می‌رسید.

این شرکت در سال‌های اخیر به عنوان یکی از فعالان اصلی بازار تلفن‌های هوشمند شناخته شده بود و اگر این سوال برایتان پیش آمده که آن‌ها چطور می‌خواهند وارد بازار خودرو شوند، باید بگوییم که این غول چینی از قبل نیز اسکوترهای برقی و دوچرخه تولید کرده بود. با این حال، قابل کتمان نیست که حرکت به سمت تولید خودروهای برقی جاه‌طلبی بزرگی برای شیائومی محسوب می‌شود.

سخنگوی شیائومی از اشتراک‌گذاری اطلاعات بیشتر در این باره اجتناب کرده است. این شرکت جدیدترین کمپانی فناوری چینی است که وارد صنعت خودروهای برقی می‌شود. چندی پیش «بایدو» موتورهای جستجوی بزرگ چین هم اعلام کرد که با کمک شرکت خودروسازی Geely وارد عرصه خودروهای برقی خواهد شد.

حال باید منتظر باشیم تا ببینیم شیائومی در رقابت با سایر شرکت‌های چینی، تولیدکنندگان بزرگ خودروهای برقی مثل تسلا و برندهایی مثل اپل که در شرف ورود به این بازار هستند، چه عملکردی خواهد داشت.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟