اپل و شیائومی در فصل چهارم ۲۰۲۰ پیروز بازار موبایل منطقه خلیج فارس بودند

سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۰ موفقیت بزرگی را برای اپل و سری آیفون ۱۲ در اروپا و آمریکای شمالی به ارمغان آورد. حالا اطلاعات جدید به دست آمده از بازار نشان می‌دهد که اپل این موفقیت را با شیائومی در بازارهای حاشیه خلیج فارس نیز سهیم بوده است.

شرکت تحقیقاتی IDC در گزارش جدیدی می‌گوید فروش تلفن‌های هوشمند در منطقه خلیج فارس شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در طول سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰ به ۴.۲۶ میلیون دستگاه رسیده است.

این رقم نسبت به سه‌ماهه سوم ۲۰۲۰ حدود ۲.۳ درصد افزایش یافته و از دلایل آن می‌توانیم به بازگشایی مرزها و افزایش خریدهای مصرف‌کنندگان اشاره کنیم. اپل با در اختیار داشتن ۲۳ درصد از سهم بازار دومین تولیدکننده بزرگ موبایل در این منطقه بود. این شرکت به لطف استقبال خوب مخاطبان از آیفون ۱۲ و تداوم فروش آیفون ۱۱ توانست فروش گوشی‌های خود را نسبت به سه‌ماهه سوم ۲۰۲۰ حدود ۵۵.۷ درصد افزایش دهد.

به گفته تحلیل‌گر ارشد IDC، اگر اپل با کمبود قطعات برای مدل‌های مختلف آیفون ۱۲ مواجه نمی‌شد، احتمالا شاهد فروش و سهم بازار بالاتری برای این شرکت می‌بودیم. این مسئله به احتمال زیاد در ماه‌های آینده نیز باعث جلوگیری از رشد بازار موبایل خواهد شد و نه فقط بر اپل بلکه بر همه برندها اثر می‌گذارد. با این وجود، IDC انتظار دارد که در نیمه دوم ۲۰۲۰ مجددا شاهد رشد بازار باشیم.

دیگر نکته‌ی مهم این گزارش مربوط به رشد سریع شیائومی است که بیشترین بهره را از چالش‌های هواوی برده است. این شرکت در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰ سهم بازار خود را به ۱۱ درصد رساند در حالی که پارسال در همین بازه زمانی فقط ۷ درصد از بازار را در دست داشت. این شرکت حالا رده سوم پرفروش‌ترین برندهای بازار را از هواوی تصاحب کرده است.

سامسونگ مدت‌هاست که بزرگ‌ترین فروشنده تلفن‌های هوشمند در منطقه خلیج فارس به حساب می‌آید و فصل چهارم ۲۰۲۰ هم از این قاعده مستثنی نبود. سهم بازار این شرکت در این سه‌ماهه ۴۲ درصد برآورد شده که نسبت به بازه زمانی مشابه ۲۰۱۹ حدود ۲ درصد افزایش داشته ولی نسبت به سه‌ماهه سوم ۲۰۲۰ حدود ۳ درصد کاهش پیدا کرده است. سامسونگ هم مثل اپل با کمبود قطعات گوشی‌های خود مواجه بوده که نهایتا فروش تلفن‌های هوشمند این شرکت را ۴.۱ درصد کمتر کرده است.

فروش گوشی‌های هواوی با تکرار روندی که این شرکت در سه‌ماهه گذشته در اروپا داشت، با افت شدیدی در منطقه حاشیه خلیج فارس روبرو شد. سهم بازار این شرکت از ۱۶ درصد در بازه زمانی مشابه پارسال به ۸ درصد رسید.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟