گزارش مالی سال ۲۰۲۰ هواوی منتشر شد؛ افزایش درآمد به‌ لطف بازار چین

گزارش مالی سال ۲۰۲۰ هواوی منتشر شد؛ افزایش درآمد به‌ لطف بازار چین

هواوی گزارش سالانه و اطلاعات عملکرد مالی خود در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد تا مشخص شود که پارسال تاثیر تحریم‌های آمریکا بر کسب و کار این شرکت چقدر بوده است. این گزارش نشان می‌دهد که هرچند درآمد هواوی از آمریکای شمالی و اروپا افت چشمگیری داشته، ولی عملکرد قدرتمندتر در چین به این شرکت اجازه داده تا نسبت به سال قبل فروش و سود خالص بالاتری داشته باشد.

هواوی گزارش درآمدهای خود را به صورت فصلی منتشر نمی‌کند چون شرکتی خصوصی با نوعی ساختار مالکیت کارمندی غیرمعمول است. بنابراین بررسی گزارش‌های سالانه این شرکت بهترین روش برای بررسی چگونگی عملکرد مالی آن‌هاست.

هواوی در سال ۲۰۲۰ مجموعا ۱۳۶ میلیارد دلار درآمد داشته که از افزایش ۳.۸ درصدی نسبت به ۲۰۱۹ خبر می‌دهد. سود خالص این شرکت با افزایش ۳.۲ درصدی به ۹.۸۶ میلیارد دلار رسیده است. پارسال ۶۶ درصد از فروش هواوی در چین بوده که رشدی ۷ درصد را نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. با این حال، میزان فروش این شرکت در قاره آمریکا ۲۴.۵ درصد کاهش یافته است.

بخشی از رشد کسب و کار هواوی در چین به گفته خود این شرکت متاثر از فراگیری سریع فناوری ۵G بوده چون در پیاده‌سازی ۵G تا حد زیادی از فناوری‌های هواوی استفاده شده است. رقیب جهانی این شرکت نوکیاست که در بازار چین حضور ندارد. علاوه بر این، پیاده‌سازی ۵G در اروپا، خاورمیانه و آفریقا هم شتاب بیشتری داشته است. اما در قاره آمریکا، افت شدید درآمدها تحت تاثیر انتخاب‌های متفاوت برخی از بازارها از جمله کانادا بوده که برای پیاده‌سازی ۵G به سراغ سامسونگ رفته‌اند.

یکی از مدیران ناشناس هواوی چند روز پیش در گفتگو با خبرگزاری‌ها اعلام کرد که ۲۰۲۰ سال بسیاری سختی برای این شرکت بود. ظاهرا محدودیت‌های صادراتی آمریکا تاثیر زیادی روی کسب و کار هواوی گذاشت و به‌خصوص کسب و کار مصرف‌کنندگان این شرکت را تحت تاثیر قرار داد.

ولی به گفته هواوی، بخش مصرف‌کنندگان آن‌ها از نظر درآمدها در سال ۲۰۲۰ رشد ۳.۳ درصدی را تجربه کرده است. با این حال، پر واضح است که فروش تلفن‌های هوشمند این شرکت به خاطر کمبود قطعات حتی در خود چین هم دچار افت شده. این غول چینی همچنین در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰ برای اولین بار در مقایسه با بازه مشابه سال قبل شاهد افت سود فصلی بوده است.

مدیر ناشناس هواوی در بیانیه خود گفت به باور آن‌ها این شرایط بر شهرت و مزیت رقابتی بازار آمریکا آسیب می‌زند. او افزود که این شرکت هنوز نتوانسته با دولت بایدن به توافقی برای رفع محدودیت‌ها دست پیدا کند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato