پژوهشگران امنیتی از وجود آگهی‌افزار مخرب در مارکت اندرویدی APKPure خبر می‌دهند

پژوهشگران امنیتی از وجود آگهی‌افزار مخرب در مارکت اندرویدی APKPure خبر می‌دهند

APKPure یک اپ و مارکت محبوب میان کاربران سیستم عامل اندروید برای نصب نسخه‌های قدیمی برنامه‌ها خارج از گوگل پلی است. حالا به گفته پژوهشگران امنیتی، این اپ حاوی آگهی افزاری مخرب است که باعث نمایش ناخواسته تبلیغات در دستگاه قربانی می‌شود.

طبق گزارش اخیر «کسپرسکی لب»، یکی از جدیدترین نسخه‌های اپ اندرویدی APKPure یعنی ۳.۱۷.۱۸ حاوی کد مخربی است که داد‌ه‌های کاربران را بدون اطلاع آن‌ها دریافت کرده و از آن‌ها برای نمایش تبلیغات در لاک اسکرین و پس زمینه استفاده می‌کند. چنین روش کلاهبرداری درآمد اپراتورهای آگهی افزار را افزایش می‌دهد.

اما این تمام ماجرا نیست چرا که به گفته محققان امنیتی، این کد مخرب ظرفیت دانلود بدافزارهای مختلف را هم دارد. همین ویژگی کاربران را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد و می‌تواند دردسرهای زیادی برایشان ایجاد کند.

به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان APKPure این کد مخرب را از طریق یک منبع تایید نشده به SDK یا کیت توسعه نرم افزار اضافه کرده‌اند. با انتشار چنین گزارشی، APKPure تصمیم به حذف این کد مخرب گرفت و نسخه جدیدتر ۳.۱۷.۱۹ را برای کاربران منتشر کرد و ضمنا دیگر خبری از نسخه قبلی در وب‌سایت آن‌ها به چشم نمی‌خورد.

اپ اندرویدی APKPure

APKPure در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد که دسترسی کاربران به حجم وسیعی از اپ‌ها و بازی‌های اندرویدی را ممکن می‌کند. در این میان نسخه‌های قدیمی اپ‌ها هم از طریق آن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، برنامه‌هایی که در برخی مناطق و در فروشگاه رسمی گوگل پلی موجود نیستند.

پس از مدتی توسعه‌دهندگان تصمیم به انتشار یک اپ اندرویدی گرفتند که این برنامه هم باید خارج از گوگل پلی دانلود و نصب شود. این برنامه یک فروشگاه اپ را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که توسط آن می‌توانند برنامه‌های قدیمی را بطور مستقیم روی دستگاه اندرویدی خود دانلود کرده و نصب کنند. با توجه به این مشکلات اگر یکی از کاربران APKPure هستید، جدیدترین نسخه آن را دانلود کنید تا در معرض بدافزارها و همچنین آگهی افزار قرار نگیرید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato