ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

آیا خوردن کاکائو می‌تواند به کاهش وزن افراد چاق کمک کند؟

براساس نتایج مطالعه جدید، جایگزین کردن یک فنجان کاکائو در طول روز به جای برخی میان‌ وعده‌های ناسالم می‌تواند به کاهش وزن افراد چاق کمک کند، حتی اگر این افراد رژیم های پرچربی استفاده کنند. ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۰

براساس نتایج مطالعه جدید، جایگزین کردن یک فنجان کاکائو در طول روز به جای برخی میان‌ وعده‌های ناسالم می‌تواند به کاهش وزن افراد چاق کمک کند، حتی اگر این افراد رژیم های پرچربی استفاده کنند.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا به موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به چاقی و بیماری کبد، مکمل غذایی حاوی کاکائو دادند و متوجه شدند که این مکمل، میزان چربی و آسیب‌ DNA در کبد موش‌ها را کاهش می‌دهد. متخصصان با توجه به نتایج به دست آمده در این مطالعه بر پیشنهاد می‌کنند افراد چاق خوراکی‌های حاوی کاکائو ولی با قند کم را به جای مواد غذایی چرب و حاوی قند مصرف کنند.

در شرایط آزمایشگاهی، محققان آمریکایی به مدت هشت هفته به موش‌های چاق مبتلا به بیماری کبد مکمل پودر کاکائو دادند. وقتی موش‌ها رژیم غذایی پرچربی هم داشتند، این مکمل باعث کاهش آسیب DNA و میزان چربی در کبد آنها شد.

کاکائو فواید مختلفی برای سلامتی دارد و محققان می‌گویند این ماده خوراکی مانع هضم چربی مواد غذایی و کربوهیدارت شده و به همین دلیل از افزایش وزن جلوگیری می‌کند.

پودر کاکائو، ماده غذایی محبوبی است که بیشتر برای تولید شکلات استفاده می‌شود. این ماده غذایی سرشار از فیبر، آهن و مواد شیمیایی مغذی است.

 

مواد شیمیایی موجود در کاکائو همچنین باعث بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر بیماری‌هایی مانند سرطان‌، زوال عقل، آرتروز، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی می‌شود.

«پروفسور جوشوا لامبرت» از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می‌گوید:

«مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف شکلات به کاهش خطر بیماری‌های قلبی و متابولیکی از جمله سکته، بیماری عروق قلبی و دیابت نوع 2 نیز کمک می‌کند.»

محققان توصیه می‌کنند افراد چاق شکلات‌های دارک ساده و بدون قند و چربی مصرف کنند. معمولا شکلات‌های شیری حاوی قند و چربی هستند، اما شکلات‌های دارک چنین وضعیتی ندارند.

پرفسور لامبرت می‌گوید البته افراد چاق نباید تصور کنند که می‌توانند روزی 5 فنجان نوشیدنی کاکائویی بخورند. بلکه وی توصیه می‌کند،‌ کاکائو جایگزین برخی وعده‌های غذایی با کالری بالا از جمله شیرینی و کیک شود. همچنین وی اضافه می‌کند، افرادی که ورزش می‌کنند، می‌‌توانند به عنوان پاداش ورزش کردن و فعالیت بدنی روزی یک فنجان نوشیدنی کاکائو بخورند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی