ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

اسپیس ایکس ماهواره‌های خود را از مسیر ایستگاه فضایی بین‌المللی دور نگه می‌دارد

اسپیس ایکس اخیرا با ناسا قراردادی امضا کرده تا ماهواره‌های استارلینک را از مسیر حرکت ایستگاه فضایی بین‌المللی یا سایر فضاپیماهای این سازمان دور نگه دارد. این شرکت تاکنون بیش از ۱۴۰۰ ماهواره اینترنتی را ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

اسپیس ایکس اخیرا با ناسا قراردادی امضا کرده تا ماهواره‌های استارلینک را از مسیر حرکت ایستگاه فضایی بین‌المللی یا سایر فضاپیماهای این سازمان دور نگه دارد. این شرکت تاکنون بیش از ۱۴۰۰ ماهواره اینترنتی را به مدار زمین فرستاده و همچنان بر شمار ماهواره‌های خود اضافه می‌کند.

مقامات ناسا می‌گویند این قرارداد که تحت عنوان «توافق کنش فضایی» شناخته می‌شود، به امضای طرفین رسیده و به بهبود شرایط ایمنی در فضا کمک خواهد کرد. اسپیس ایکس چند وقت پیش طراحی ماهواره‌های خود را تغییر داد تا احتمال تداخل را کمتر کند و به آن‌ها اجازه دهد تا در صورت نزدیک شدن به سایر ماهواره‌ها بتوانند مسیر خود را عوض کنند.

«استیو جورجیک»، مدیر مسئول ناسا در بیانیه‌ای می‌گوید: «با افزایش شمار ماهواره‌های شرکت‌های خصوصی، ضروری است ارتباطاتمان را بیشتر کنیم، با هم تعامل داده داشته باشیم و بهترین سازوکارها را برای حفظ ایمنی در محیط فضا ایجاد کنیم.»

ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ چندین بار مجبور شد مسیر حرکت خود را تغییر دهد تا از برخورد احتمالی با سایر ماهواره‌ها اجتناب کند. این عملیات نیازمند هماهنگی‌های زیادی است و با توجه به ازدیاد شمار ماهواره‌های استارلینک و سایر شرکت‌ها به نظر می‌رسد که باید چارچوب جدی‌تری برای جلوگیری در حوادث احتمالی تدوین شود.

اسپیس ایکس مدت‌هاست تاکید دارد که ماهواره‌های استارلینک از قابلیت‌های خودکار جلوگیری از تصادف برخوردارند. این قابلیت‌ها به ماهواره‌های این شرکت کمک می‌کنند تا مسیر خود را در مدار تغییر دهند. ناسا امیدوار است که با امضای این توافق فقط فضاپیماهای استارلینک مسیر خود را تغییر دهند.

توافق حاضر اسپیس ایکس را ملزم می‌کند تا حداقل یک هفته قبل از هر پرتاب استارلینک به این سازمان اطلاع بدهد و اگر لازم است تمهیدات لازم برای جلوگیری از تصادف اجرایی شود. علاوه بر این، اسپیس ایکس پذیرفته که ماهواره‌های خود را در مدارهای پایینی قرار دهد تا فاصله آن‌ها با ایستگاه فضایی بین‌المللی یا سایر فضاپیماهای ناسا حداقل ۵ کیلومتر باشد.

توافق با اسپیس ایکس همچنین شامل مفادی به منظور کاهش روشنایی ماهواره‌های استارلینک است. این شرکت تاکنون ماهواره‌های خود را به آفتاب‌گیری مجهز می‌کرد که روشنایی این فضاپیماها را کاهش می‌داد. حالا این توافق موجب می‌شود تا این دو نهاد بتوانند اطلاعات خود را در این زمینه با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی