ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

کاهش ۱۲ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای در پی افت فروش خودروهای احتراق داخلی

جدیدترین اطلاعاتی که اتحادیه اروپا در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای وسایل نقلیه منتشر کرده است عدد 106.7 گرم CO2 در هر کیلومتر را نشان می‌دهد. گرچه این رقم همچنان با هدف اتحادیه اروپا که رقم ...

جدیدترین اطلاعاتی که اتحادیه اروپا در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای وسایل نقلیه منتشر کرده است عدد 106.7 گرم CO2 در هر کیلومتر را نشان می‌دهد. گرچه این رقم همچنان با هدف اتحادیه اروپا که رقم 96 گرم در هر کیلومتر است اختلاف دارد اما به نسبت سال 2019 در حدود 12 درصد کاهش داشته است. این آمار مثبت به واسطه کاهش فروش شش میلیون دستگاهی خودروهای مجهز به موتورهای احتراق داخلی در طول سال گذشته میلادی رقم خورده‌است.

طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط موسسه Jato Dynamics دو دلیل اصلی کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای؛ سخت گیری دولت‌ها در زمینه وسایل نقلیه غیر الکتریکی و تغییر دیدگاه جامعه پس از گسترش و همه گیری ویروس کرونا است.

فروش خودروهای احتراق داخلی از 14.7 میلیون دستگاه در سال 2019 به 8.6 میلیون دستگاه در سال 2020 کاهش یافته است که کاهشی فراتر از تصور و پیش‌بینی‌های قبلی کارشناسان را نشان می‌دهد.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

فیلیپه مونوز، تحلیل گر Jato Dynamics در این رابطه می‌گوید:

در سالی که میلیون ها خریدار بالقوه اجازه خروج از منزل را نداشتند، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در حدود 15 گرم در هر کیلومتر کاهش داشته است که این به معنای تغییر اساسی سبک زندگی و مفهوم حرکت است.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

با این حال در کشورهایی که همچنان متکی بر خودروهای احتراق داخلی هستند از جمله، اسلواکی، جمهوری چک و لهستان، تقاضا برای این دست از خودروها افزایش یافته است و میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز در این کشورها نه تنها کاهش نیافته که افزایش هم یافته است.

در همین حال، شش کشور دیگر یعنی هلند، دانمارک، پرتغال، سوئد، فرانسه و فنلاند متوسط انتشار گازهای گلخانه‌ای کمتر از 100 گرم در هر کیلومتر داشته اند.

بیشترین میزان رشد خرید خودروهای برقی نیز متعلق به کشور سوئد است که بیش از 32 درصد خودروهای فروخته شده در سال 2020 از نوع برقی بوده‌است.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

همچنین اختلاف زیادی بین برندهای مختلف خودرو در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای دیده می‌شود. به طور مثال سوبارو و جگوار لندرور با داشتن میانگین 155.3 و 147.9 گرم در هر کیلومتر بدترین عملکرد را بین برندهای مختلف داشته‌اند.

در سمت دیگر لیست اما مجموع تولید گازهای گلخانه‌ای لکسوس، مزدا و تویوتا به طور متوسط برابر با 97.5 گرم در هر کیلومتر بوده است. در رتبه بعدی نیز گروه PSA که شامل برندهای پژو، سیتروئن و واکسهال است قرار دارد که رقم 97.8 کیلوگرم را به ثبت رسانده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی