ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

فضانوردان ناسا پس از ۶ ماه ماموریت با کپسول کرو دراگون راهی زمین شدند

اولین ماموریت بلندمدت فضانوردان ناسا با همکاری اسپیس ایکس به پایان نزدیک می‌شود، چرا که کپسول کرو دراگون به تازگی از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شده و در مسیر زمین قرار دارد. چهار فضانورد درون ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۰

اولین ماموریت بلندمدت فضانوردان ناسا با همکاری اسپیس ایکس به پایان نزدیک می‌شود، چرا که کپسول کرو دراگون به تازگی از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شده و در مسیر زمین قرار دارد.

چهار فضانورد درون کپسول اسپیس ایکس به نام «Resilience» قرار دارند و امروز درون آب فرود می‌آیند تا اولین فرود درون آب در شب یک ماموریت اصلی فضایی در ایالات متحده آمریکا پس از نزدیک به ۵۰ سال باشد.

در این ماموریت سه فضانورد ناسا به نام‌های «مایکل هاپکینز»، «ویکتور گلاور» و «شنون واکر» به همراه فضانورد آژانس کاوش‌های فضایی ژاپن (JAXA) به نام «سوئیچی ناگوچی» حضور داشتند. این فضانوردان به مدت ۶ ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی زندگی کردند.

فضانوردان چندین ساعت پیش از ISS جدا شدند و کپسول کرو دراگون برای اینکه از این ایستگاه فاصله بگیرد، چندین بار از پیشرانش استفاده کرد.

هاپکینز، فرمانده کپسول Resilience پس از جدایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی، با خدمه ISS تماس برقرار کرد:

«ایستگاه، از مهمان‌نوازی شما متشکریم و از اینکه کمی بیش از انتظار در ایستگاه ماندیم، معذرت می‌خواهیم. شما را در زمین می‌بینیم.»

کرو دراگون

فضانوردان ناسا ۶ ماه پیش توسط اولین ماموریت عملیاتی اسپیس ایکس به نام «Crew-1» و به وسیله راکت فالکون ۹ روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند. این ماموریت پس از انجام آزمایش‌ها و البته یک ماموریت آزمایشی با حضور دو فضانورد ناسا صورت گرفت.

نزدیک به چند هفته پیش اسپیس ایکس گروه جدیدی از فضانوردان را تحت ماموریت «Crew-2» روانه ISS کرد و برای اولین بار دو کپسول کرو دراگون در ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار گرفتند. رسیدن این فضانوردان به ISS موجب شد که ایستگاه میزبان ۱۱ نفر باشد که مشکلاتی در خواب افراد ایجاد کرد و برخی حتی از کپسول دراگون استفاده کردند.

حالا که فضانوردان راهی زمین شده‌اند، تعداد افراد حاضر در ISS به ۷ نفر کاهش یافته. این ۴ فضانورد چندین ساعت دیگر به زمین می‌رسند و درون آب فرود می‌آیند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی