ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس: عرضه خودرو در بورس منوط به آزادسازی واردات است

سال گذشته بود که ایده عرضه خودرو در بورس کالا مطرح شد. تا به امروز به دلیل اختلافات موجود میان دستگاه‌های مختلف، این طرح به مرحله اجرا نرسیده است. چرا که هنوز انتقادات فراوانی به ...

سپهر عظیمی
نوشته شده توسط سپهر عظیمی | ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۵

سال گذشته بود که ایده عرضه خودرو در بورس کالا مطرح شد. تا به امروز به دلیل اختلافات موجود میان دستگاه‌های مختلف، این طرح به مرحله اجرا نرسیده است. چرا که هنوز انتقادات فراوانی به آن وارد است و برای اجرایی شدن، به ایجاد بستر مناسب نیاز دارد. اما یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به تازگی درباره این طرح اظهارنظر کرده و به اجرا در آمدن آن را منوط به آزادسازی واردات خودرو به کشور دانسته است.

فروش خودرو در بورس

جبار کوچکی نژاد؛ عضو کمیسیون برنامه؛ بودجه و محاسبات مجلس؛ در گفتگو با اخبار خودرو؛ دیدگاه خود درباره طرح عرضه خودرو در بورس را این گونه مطرح می‌کند: برخی هدف از عرضه خودرو در بورس را کشف قیمت می‌دانند. اما آنها می‌گویند که نباید این امر با واگذاری همراه باشد که چنین چیزی هم عملا با ذات بورس در منافات است.

خرید خودرو در بورس نباید به گونه‌ای باشد که فقط افراد متمکن از پس آن بر بیایند. اکنون برای تعیین قیمت خودرو در بورس؛ بر روی شورای رقابت؛ شورای اقتصاد و خود بورس بحث است. اما دولت می‌تواند با ارائه یارانه خرید خودرو به مردم؛ کمک بیشتری به مصرف کنندگان کند.

از طرفی با عرضه خودرو در بورس؛ شاهد افزایش صد در صدی قیمت‌ها نسبت به قیمت‌های مصوب در روش قرعه کشی خواهیم بود که به این ترتیب؛ امکان خرید آسان خودرو از قشر بزرگی از مردم سلب می‌شود.

فروش خودرو در بورس

کوچکی نژاد در ادامه می‌گوید: اقتصاد تلاطمی کشور سبب می‌شود که هر تصمیمی برای اجرایی شدن؛ نیاز به ارزیابی بسیار داشته باشد. متاسفانه رشد نرخ ارز؛ صنعت خودرو را هم به مانند سایر صنایع و اقتصاد کشور؛ تحت تاثیر قرار داده است. چ

نانچه اقتصاد در شرایط آرامی به سر می‌برد؛ نوسان نرخ ارز نمی‌توانست به صنعت آسیب برساند. اما اکنون کوچک‌ترین شوک ارزی منجر به ایجاد خسارت در صنایع می‌گردد. یکی از پیش نیازهای اصلی عرضه خودرو در بورس؛ آزاد سازی واردات است که البته در شرایط انحصار و افزایش تقاضا؛ این روش هم راه به جایی نمی‌برد.

با این حساب روشن است که هنوز مخالفان بسیاری در مورد طرح پرحاشیه فروش خودرو در بورس وجود دارد و خوشبختانه این طرح چالش انگیز هنوز نهایی نشده‌است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی