ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پژوهشی جدید: احتمال آسیب‌های جدی قلبی در ابتلای خفیف به کرونا بسیار کم است

در مطالعه‌ای دانشمندان نشان دادند که احتمالا ویروس کووید-۱۹ نمی‌تواند آسیب‌های جدی به قلب وارد کند. این تحقیق روی ۱۴۹ کارمند کادر درمان در لندن انجام شد که بزرگترین و دقیق‌ترین مطالعه روی ابتلای خفیف ...

در مطالعه‌ای دانشمندان نشان دادند که احتمالا ویروس کووید-۱۹ نمی‌تواند آسیب‌های جدی به قلب وارد کند. این تحقیق روی ۱۴۹ کارمند کادر درمان در لندن انجام شد که بزرگترین و دقیق‌ترین مطالعه روی ابتلای خفیف به کرونا تا به امروز است.

این پژوهش به این علت صورت گرفت که در ابتلای شدید به کرونا و بستری شدن در بیمارستان، لخته شدن خون و التهاب‌های شدیدی دیده شد که به قلب بیمار آسیب‌های جدی وارد می‌کرد. به دنبال آن، پزشکان نگران بودند که عفونت خفیف این بیماری نیز ممکن است چنین مشکلاتی را ایجاد کند.

محققان در این مطالعه پس از ۱۶ هفته انجام تست بزاق از کادر درمان سه بیمارستان بزرگ در لندن، افرادی را شناسایی کردند که به عفونت خفیف کووید-۱۹ مبتلا بودند. بعد از شش ماه، این محققان ساختار قلب و دستگاه گردش خون ۷۴ نفر از این کادر درمان را با ۷۵ نفری که قبلا به کووید-۱۹ مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند. در این مقایسه سن، جنسیت و ملیت این افراد نیز در نظر گرفته شد.

آسیب قلبی ویروس کووید-۱۹

در این بررسی‌ها هیچ تفاوتی در اندازه قلب و قدرت پمپاژ خون این دو گروه دیده نشد. همچنین هیچ التهاب و زخمی در قلب و کشسانی آئورت در کادر درمان دیده نشد. در نمونه‌های خونی گروه مبتلا به کرونا پس از شش ماه ابتلای خفیف، هیچ علامتی از آسیب قلبی وجود نداشت. اگرچه برای تایید چنین موضوعی باید بررسی‌ها و مطالعات بیشتری صورت بگیرد.

از ابتدای همه‌گیری کرونا محققان در حال مطالعه اثرات طولانی و کوتاه مدت این بیماری روی سیستم گردش خون هستند. هنوز مسیری طولانی پیش روی این تحقیقات قرار دارد، اما دانستن اینکه احتمالا ماهیچه‌های قلب در ابتلای خفیف به این بیماری آسیب خاصی نمی‌بینند، می‌تواند خبر خوبی برای بسیاری از افراد باشد.

این محققان و متخصصان قلب و عروق می‌گویند که هیچ سودی در تحت نظر داشتن بیمارانی که دچار عفونت خفیف کووید-۱۹ شده‌اند، وجود ندارد و باید کسانی که دچار ابتلای شدید به این بیماری شده‌اند و حتی کسانی که بعد از درمان همچنان علائم این بیماری را دارند، تحت نظر قرار بگیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی