«آرت گنسلر»، طراح فروشگاه‌های اپل و موسس بزرگترین شرکت معماری جهان درگذشت

«آرت گنسلر»، طراح فروشگاه‌های اپل و موسس بزرگترین شرکت معماری جهان درگذشت

«آرت گنسلر»، طراح مشهور و موسس بزرگ‌ترین شرکت معماری جهان که در طراحی نخستین فروشگاه‌های اپل به این شرکت کمک کرده بود، در سن ۸۵ سالگی پس از ۱۸ ماه درگیری با بیماری ریه از دنیا رفت. عناصر طراحی‌های او حتی امروز هم در اپل استورها دیده می‌شود.

«میلرد آرتور گنسلر» طی ۶۲ سال کار و تلاش طراحی‌های زیادی انجام داد که شامل ساخت دومین برج مرتفع جهان هم می‌شود. برج شانگهای با ارتفاع ۶۳۲ متر پس از برج خلیفه در امارات مرتفع‌ترین آسمان‌خراش دنیاست. شرکت معماری او که حالا با نام گنسلر شناخته می‌شود، در ۵۰ کشور فعالیت دارد و دارای بیش از ۵۵۰۰ کارمند است. گنسلر در آغاز فعالیت‌های اپل ۱۰۰ فروشگاه فیزیکی نخست این شرکت را طراحی کرد.

این طراح مشهور اولین بار مدیرعامل اپل را در یک کنفرانس طراحی دید. وقتی استیو جابز کامپیوتر اپل ۲ را به گنسلر نشان داد، او پذیرفت با اپل در طراحی مقر اصلی این شرکت همکاری کند. گنسلر همچنین در اواخر دهه ۱۹۹۰ طی قراردادی مسئولیت طراحی اپل استور را قبول کرد.

طراحی‌های او در نهایت اساس طراحی‌های اپل استور را به وجود آورد. گنسلر ۱۰۰ فروشگاه نخست اپل را طراحی کرد و شمایل این طراحی در سایر فروشگاه‌های آتی اپل هم به کار گرفته شد. اپل حالا ۵۱۱ فروشگاه در ۲۲ کشور دارد و همه آن‌ها به نحوی از طراحی‌های اولیه گنسلر الهام گرفته‌اند.

با آغاز همکاری گنسلر با مایکروسافت برای طراحی فروشگاه‌های این شرکت، رابطه اپل و شرکت طراحی گنسلر شکرآب شد. البته پس از مرگ استیو جابز، اپل دوباره به سراغ این شرکت رفت و با آن‌ها همکاری کرد. با این حال، اپل و مایکروسافت تنها شرکت‌هایی نبودند که برای طراحی ساختمان‌های خود با گنسلر همکاری کردند. او ظاهرا با فیسبوک هم در طراحی مقر این شرکت در دره سیلیکون و با ادوبی برای طراحی ساختمانی در سن خوزه همکاری داشته است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato