ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چشم سوم رباتیکی؛ گجتی ساده که ایده جالبی را دنبال می‌کند [تماشا کنید]

گوشی‌های موبایل به ابزاری جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده‌اند. گاهی اوقات برخی آنچنان غرق گوشی می‌شوند که گویی هیچ ارتباطی با جهان فیزیکی اطراف خود ندارند. در چنین شرایطی شاید ایده استفاده از «چشم ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰

گوشی‌های موبایل به ابزاری جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده‌اند. گاهی اوقات برخی آنچنان غرق گوشی می‌شوند که گویی هیچ ارتباطی با جهان فیزیکی اطراف خود ندارند. در چنین شرایطی شاید ایده استفاده از «چشم سوم رباتیکی» بتواند کمک کننده باشد.

زمان‌هایی هست که مشغول دریافت و ارسال پیام مهمی با گوشی هستیم یا باید خبر مهمی را روی موبایل چک کنیم. بسیاری از کاربران موبایل چنین شرایط مشابهی را تجربه کرده‌اند.

«مینووک پائنگ» دانشجوی طراحی صنعتی کالج امپریال لندن برای چنین شرایطی، گجت ساده‌ای طراحی کرده که هرچند ابزاری ساده را نمایش می‌دهد اما ایده پشت آن جالب و متفاوت است.

گجت ساده که به آن چشم سوم رباتیکی گفته می‌شود، با هدف افزایش ایمنی کاربران طراحی شده است. هنگامی که کاربر مشغول کار کردن با موبایل است و سرش را به سمت پایین خم می‌کند، پلک پلاستیکی این ابزار ساده باز می‌شود و مراقب اوضاع است. این گجت ساده مجهز به ژیروسکوپ است تا بتواند خم شدن سر کاربر را تشخیص بدهد. زمانی که کاربر مجددا سرش را بالا می‌گیرد، پلک‌های پلاستیکی بسته می‌شود. ‌

این گجت ساده،‌ دارای حسگر سنجش فاصله است و هنگامی که کاربر به مانعی نزدیک می‌شود، هشدار می‌دهد. هدف از طراحی این ابزار هوشمند آن است که کاربران در حین راه رفتن و ارسال پیام با مانعی برخورد نکنند. در واقع زمان‌هایی که کاربر به شدت مشغول موبایل است و اصلا توجهی به محیط اطراف خود ندارد، چشم سوم رباتیکی کمک می‌کند تا وی به مانعی برخورد نکند.

بی‌شک این ابزار در حد یک گجت ساده طراحی شده و نمی‌توان از آن حین رانندگی یا تردد از خیابان استفاده کرد. در واقع این ابزار طراحی شده نمی‌تواند ایمنی کاربر را تضمین کند ولی ایده پشت آن برای طراحی گجتی که می‌تواند ایمنی بیشتری را برای کاربران موبایل فراهم کند، جالب و متفاوت است.

گجت مربوطه می‌تواند تصویری از میزان اعتیاد انسان به استفاده از موبایل را به تصویر بکشد. شاید محققان در آینده مجبور شوند، واقعا چشم سوم رباتیکی بسیار هوشمندی را طراحی کنند که بتواند به صورت جدی و واقعی ایمنی کاربران موبایل را تامین کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • mohsen
    mohsen | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

    هم‌چنان چاله را تشخیص نمیده

  • molavy
    molavy | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

    خخخخ

مطالب پیشنهادی