محققان به سرنخ‌های جدیدی از ارتباط احتمالی میان افسردگی و التهاب دست یافتند

محققان به سرنخ‌های جدیدی از ارتباط احتمالی میان افسردگی و التهاب دست یافتند

محققان بریتانیایی با تجزیه و تحلیل سطح نشانگر زیستی پروتئین CPR، گامی دیگر در جهت کشف ارتباط احتمالی بین التهاب و افسردگی برداشتند. با این وجود پژوهشگران هنوز به صورت قطعی متقاعد نشده‌‌اند که التهاب نقش علیتی در بروز افسردگی دارد.

با وجودی که طی سال‌های اخیر رابطه بین التهاب و افسردگی مورد توجه بسیاری از محققین قرار داشته است، اما پاسخ قطعی به این سوال داده نشده که آیا واقعا التهاب می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به افسردگی شود یا خیر.

بسیاری از بیماری‌ها ممکن است باعث بروز التهاب در بیمار شوند و همواره این سوال به وجود می‌آید آیا افرادی که به چنین بیماری‌های مبتلا می‌شوند، ممکن است در ادامه به افسردگی نیز مبتلا شوند؟ در واقع آیا افسردگی می‌تواند محصول جانبی برخی بیماری‌ها باید یا خیر؟

محققان بریتانیایی برای پاسخ دادن به این سوال نشانگر زیستی التهاب پروتئین واکنش پذیر CPR‌ را در ۸۶ هزار نفر مورد بررسی قرار دادند. براساس گزارش منتشر شده از سوی محققان، سطح CRP در افراد افسرده، به صورت پیوسته بیشتر از افراد غیر افسرده است. محققان در ادامه سایر عوامل بالینی و رفتاری را نیز مورد توجه قرار دادند.

«کارمین پارینته»، یکی از محققان ارشد این تحقیق می‌گوید:‌

«در این تحقیق داده‌های مختلف اقتصادی، سلامت عمومی،‌ عادات ناسالم و حتی استعداد ژنتیکی افراد شرکت کننده در این آزمایش را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم. داده‌های آماری ارتباط احتمالی بین افسردگی و التهاب را تایید می‌کنند. اگر بتوانیم این روند را شناسایی و به جزئیات بیشتری در مورد این ارتباط دست پیدا کنیم، می‌توانیم به راهکارهای جدیدی برای درمان اختلالات روحی روانی برسیم.»

محققان این پژوهش تاکید می‌کنند که نتایج به دست آمده هنوز قانع کننده نیستند و نیاز به بررسی بیشتری وجود دارد. «دیوید کرتیس» از دانشگاه لندن ‌می‌گوید این یافته‌ها چندان جدید نیستند و قبلا نیز از ارتباط احتمالی بین التهاب و افسردگی مطالعات دیگری انجام شده است. اما بررسی سطح CRP به عنوان نشانگر التهاب، می‌تواند دروازه‌های جدیدی را به روی محققان برای کشف جزئیات بیشتری از این ارتباط باز کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato