مدل هیدروژن سوز مرسدس بنز اکتروس در آستانه ورود به بازار

مدل هیدروژن سوز مرسدس بنز اکتروس در آستانه ورود به بازار

دایملر تراک (Daimler Truck) که کمپانی خواهر مرسدس بنز محسوب می‌شود، اخیرا تست پروتوتایپ کشنده‌های سنگین هیدروژنی-برقی را آغاز کرده است. این پروتوتایپ مبتنی بر کشنده مرسدس بنز اکتروس بوده و پیشرانه به کار رفته در آن در صورت موفقیت‌آمیز بودن تست‌ها، احتمالا در دیگر خودروهای تجاری و اتوبوس‌های تولیدی گروه دایملر – شامل برندهای فریتلاینر، وسترن استار و فوسو – مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مرسدس بنز هیدروژن

به غیر از محصولات دایملر، ممکن است این پیشرانه مدرن در تولیدات گروه ولوو نیز به کار گرفته شود، چرا که اوایل امسال این کمپانی سوئدی با همکاری دایملر یک جوینت ونچر جدید با نام Cellcentric پایه‌گذاری کرد. این شرکت مشترک با هدف توسعه و تولید پیشرانه‌های هیدروژنی-برقی در مقیاس تجاری تاسیس شده است.

پیش از این گروه دایملر با رونمایی از کانسپت مرسدس بنز GenH2، برخی جزئیات مربوط به پیشرانه هیدروژنی-برقی خود را آشکار کرده است. این پیشرانه از دو موتور الکتریکی که هر یک از آنها ۳۰۸ اسب بخار قدرت و ۱۵۷۶نیوتن متر گشتاور دارد، تشکیل یافته است. البته در حالت تقویت قدرت و گشتاور این موتورها به ۴۴۲ اسب بخار و ۲۰۷۰ نیوتن متر افزایش پیدا می‌کند.

در حالت نرمال انرژی پیشرانه از طریق پیل سوختی تامین می‌شود، اما در زمان‌هایی که نیاز به انرژی بیشتری وجود دارد، باتری موجود هم وارد مدار می‌شود. البته از آنجایی که این باتری برای مواقع ضروری و کاربردهای موقت در نظر گرفته شده، ظرفیت آن بالا نیست.

پروتوتایپ مورد بحث به یک مخزن هیدروژن مایع تجهیز شده؛ این مخزن به دلیل فشار کمتر، مزایایی مثل ابعاد کوچک‌تر و وزن سبک‌تر را در پی دارد. آنطور که اعلام شده، فرایندهای تست این پروتوتایپ جامع و سختگیرانه هستند، چرا که اعتمادپذیری و دوام آن باید با کشنده‌های دیزلی کنونی هم‌تراز باشد. کارکرد حداقل ۷۵۰ هزار مایل (معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار کیلومتر) در طول ده سال و انجام عملیات ۲۵ هزار ساعته برخی از فاکتورهای لازم به شمار می‌روند.

مرسدس بنز هیدروژن

دایملر در نظر دارد استفاده آزمایشی مشتریان از کشنده‌های هیدروژنی را از سال ۲۰۲۳ شروع کند، ولی تحویل انبوه برای سال ۲۰۲۷ به بعد برنامه‌ریزی شده است. علت این تاخیر زیاد، انجام تست‌ها و توسعه بیشتر تکنولوژی بیان شده، عامل دیگر کمبود ایستگاه‌های شارژ هیدروژن است که تا آن موقع می‌توان نسبت به گسترش آنها اقدام نمود.

موتور هیدروژن سوز بنز

شاید بدانید در کنار کشنده‌های هیدروژنی، دایملر در حال کار روی کامیون‌ها و کشنده‌های تمام الکتریکی برای حمل کالا در فواصل کوتاه و مقیاس‌های کوچک‌تر بوده و حتی چنین مدلی را روی خطوط تولید دارد. فوسو eCanter یکی از پیشگامان این دسته است که از سال ۲۰۱۷ تولید می‌شود.

اواخر امسال، مرسدس eActros با پیشرانه الکتریکی و برد حرکتی ۱۲۴ مایل (۲۰۰ کیلومتر) راهی بازار خواهد شد. در سال ۲۰۲۴ هم نسخه‌ای با برد ۵۰۰ کیلومتر از این خودروی سنگین به فروش خواهد رسید. اما به طور کلی باید گفت دایملر برای حمل بار در مسافت‌های بیش از ۶۰۰ مایل (نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر)، روی پیشرانه‎‌های هیدروژنی-برقی تمرکز کرده است.

علاوه‌بر دایملر و ولوو،شرکت‌های دیگری مثل جنرال موتورز، کنورث، نَویستار و تویوتا مشعول تست کشنده‌های هیدروژنی-برقی هستند. هیوندای و نیکولا هم به دنبال می‌خواهند شانس خود را در این بازار نوظهور امتحان کنند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato