مینو محرز: با موفقیت فاز سوم انسانی واکسن کووایران برکت، مدارس باید از مهر باز شوند

مینو محرز: با موفقیت فاز سوم انسانی واکسن کووایران برکت، مدارس باید از مهر باز شوند

مسئول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت اعلام کرد این واکسن در پیشگیری از کرونا کاملا مؤثر ظاهر شده است. او باور دارد این واکسن که مراحل تست حیوانی و فازهای اول و دوم را با موفقیت طی کرده باید هر چه سریع‌تر در اختیار مردم قرار بگیرد و پس از موفقیت فاز سوم انسانی آن حتی مدارس کشور می‌توانند باز شوند.

«مینو محرز» در یک نشست خبری اعلام کرده که از روز اول در کنار تیم تولید و تست واکسن بوده و به عنوان داوطلبی که واکسن را تزریق کرده به مردم می‌گوید که این واکسن یک واکسن موثر به شمار می‌آید.

محرز در این نشست خبری در مورد روند ساخت این واکسن گفت: «نخستین واکسن ایران به نام کوو ایران برکت ساخته شده و ویروس آن از بیمار اردبیلی گرفته شده و مراحل حیوانی، فازهای اول و دوم را با موفقیت طی کرده است. از صفر تا ۱۰۰ توسعه این واکسن در داخل کشور و توسط محققان ایرانی انجام شده است.»

کووایران برکت

محرز با تأکید بر اینکه باید کمک کنیم تا مردم هرچه زودتر واکسن کرونا بزنند، گفت: «از مهر ماه امسال با زدن واکسن کرونا باید مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شوند.» او با بیان اینکه واکسن ایرانی کوو ایران برکت مصون و مؤثر است، اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر واکسن در اختیار مردم قرار گیرد. به عقیده محرز با این کار درصد بالایی از واکسیناسیون جامعه محقق می‌شود تا کارها تقریبا به روال عادی بازگردد.

مسئول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت تأکید کرده اکنون که دنیا با کمبود واکسن کرونا مواجه است باید به سمت تولید داخلی می رفتیم که این کار با موفقیت در کشور انجام گرفته است. عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در همین رابطه گفت: امیدواریم که هرچه زودتر با ورود آن به بازار از واردات واکسن بی‌نیاز شویم.

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام «کُوو ایران برکت» روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روی سه داوطلب آغاز شد.

در تست فاز اول انسانی این واکسن ۵۶ داوطلب دو دوز واکسن خود را دریافت کردند و تزریق آخر واکسن هم ۳۰ بهمن ماه به آخرین داوطلب این مرحله انجام شد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده فاز دوم این واکسن از اواخر اسفند ماه سال آغاز و در این مرحله ۲۸۰ داوطلب وارد این طرح مطالعاتی شدند.

مطالعات بالینی مرحله سوم واکسن «کوو ایران برکت» پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آغاز و در مراسم شروع این مرحله، واکسن به سه داوطلب شامل عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، نماینده مردم سیستان و بلوچستان و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و یک استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی تهران تزریق شد.

با توجه به اظهارات محرز باید منتظر ماند و دید که واکنش سازمان بهداشت جهانی و نشریات معتبر علمی به عملکرد واکسن کوو ایران برکت چگونه خواهد بود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato