مقام مسئول در وزارت صمت: به هیچ شرکت خارجی مجوز استخراج رمزارز نداده‌ایم

مقام مسئول در وزارت صمت: به هیچ شرکت خارجی مجوز استخراج رمزارز نداده‌ایم

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت درباره میزان حضور خارجی‌ها در حوزه استخراج رمزارز در کشور شفاف سازی کرد و اذعان داشت هیچ شرکت خارجی برای استخراج رمزارز در ایران از وزارت صمت مجوزی دریافت نکرده است. به گفته او فعالیت کشورهای خارجی در حوزه استخراج رمزارزها صرفا در قالب سرمایه‌گذاری و همکاری با بنگاه‌های ایرانی است.

طی چند روز گذشته شایعاتی درباره ماینینگ و حضور خارجی‌ها در ایران به گوش می‌رسید، از همین روی «علیرضا هادی»، مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت در مورد میزان حضور خارجی‌ها در حوزه استخراج رمزارز در کشور توضیحاتی را ارائه کرد.

او در گفتگویی با ایلنا می‌گوید کشورهای خارجی به صورت مستقیم در استخراج رمزارز در ایران فعالیت ندارند. آن‌ها در قالب بنگاه‌های ایرانی هستند که سرمایه‌گذاری خارجی دارند؛ مثل اینکه چند درصد از یک شرکت داخلی برای شخصی با ملیت دیگر باشد.

مجوز استخراج رمزارز

هادی در این باره افزود:

«در این مورد اسم سه بنگاه را به ما اعلام کردند که اطلاعات یکی غلط است، یکی از آن‌ها نیز شرکت سرمایه‌گذاری ایران و چین است که بخشی از سرمایه آن که احتمالا حدود ۵۰ درصد باشد برای شخصی چینی و ۵۰ درصد هم برای شخص ایرانی است که در رفسنجان مشغول به کار هستند. شرکت دیگر هم با توجه به این که اطلاعات معتبری را ارائه نداده بود، مجوز دریافت نکرد.»

صدور مجوز برای ماینینگ ادامه دارد

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت در مورد روند صدور مجوز استخراج رمزارز با توجه به ممنوعیت فعالیت ماینرها تا پایان شهریور، توضیح می‌دهد که توقف فعالیت‌ها با صدور مجوز منافاتی ندارد:

«ما تابع دستور برای توقف فعالیت‌ها هستیم. اما این امر برای صدور مجوز مزاحمتی ایجاد نمی‌کند. ما می‌‌توانیم مجوزها را صادر کنیم تا متقاضیان زیرساخت‌ها را آماده کرده و تجهیزات خود را وارد کنند؛ اما تا شهریورماه اجازه فعالیت ندارند.»

وی در ادامه به مراحل دریافت مجوز اشاره کرد و گفت: «همه پروسه دریافت مجوز در سامانه بهین‌یاب و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. بعد از بازدید در صورتی که مطابق دستور‌العمل‌ها بوده باشد، جواز صادر می‌شود.»

به گفته هادی تقاضا تقریبا تثبیت شده و چندان تقاضای جدیدی وجود ندارد. در حال حاضر بیشتر تقاضاهایی هستند که از قبل درخواست ثبت شده و برای دریافت مجوز پیش رفته‌اند.

او همچنین با اشاره به این که تاکنون حدود ۱۰۰ جواز تاسیس داده شده که پیشرفت آن‌ها بیش از ۵ درصد بوده، تاکید کرد پیشرفت آن‌ها بایستی به ۱۰۰ درصد برسد تا بتوانند پروانه بهره‌برداری و فعالیت دریافت کنند.

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صمت می‌گوید تاکنون حدود ۲۰ واحد، پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند و کسی با جواز تاسیس حق فعالیت ندارد بلکه تنها می‌تواند زمین را بگیرد و زیرساخت را آماده کند. بعد از دریافت پروانه اگر این محدودیتی که دولت تا پایان شهریورماه تعیین کرده به پایان برسد اجازه فعالیت پیدا می‌کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato