فسیل بزرگترین پستاندار خشکی‌زی تاریخ، کرگدن غول‌پیکر در چین کشف شد

فسیل بزرگترین پستاندار خشکی‌زی تاریخ، کرگدن غول‌پیکر در چین کشف شد

فسیل بزرگترین پستاندار خشکی‌زی تاریخ، کرگدن غول‌پیکر در چین کشف شد

دو فسیل ۲۲ میلیون ساله متعلق به دو کرگدن بزرگ در چین کشف شد. دیرینه شناسان این فسیل‌ها را در حوضه «لینکسیا» در شمال غرب چین پیدا کردند که یک جمجمه کامل متعلق به یک کرگدن و سه مهره متعلق به کرگدن دیگر است. بررسی‌های ژنتیکی این فسیل‌ها نشان داد که آن‌ها به گونه‌ای از کرگدن‌های عظیم مربوط می‌شوند که دانشمندان تاکنون مشاهده نشده بودند.

معمولا فسیل‌ها به صورت تکه تکه یافت می‌شوند، اما جمجمه‌ای که کشف شد بسیار کامل بود و یک فک کامل داشت که چنین اتفاقی بسیار نادر است. طبق محاسباتی که انجام شد، قد این کرگدن تقریبا ۷ متر، طول آن ۸ متر و وزنش به حدود ۲۴ تن می‌رسید. اگر بخواهیم تصویری از آن‌ها داشته باشیم می‌توانیم بگوییم که از یک زرافه بلندتر و هیکل آن به اندازه شش فیل بود که این موجودات را تبدیل به بزرگترین پستانداران خشکی‌زی زمین می‌کند. جمجمه‌ای که کشف شد به تنهایی یک متر است.

فسیل جمجمه کشف شده

دانشمندان از قبل اطلاعاتی درباره کرگدن‌های بزرگ داشتند که در سراسر آسیا از جمله پاکستان، قزاقستان، مغولستان و چین دیده شده بودند. اما این گونه جدید نشان می‌دهد که این موجودات ما قبل تاریخی در این قاره مهاجرت بزرگی را انجام دادند. در اوایل دوره «الیگوسن» یعنی چیزی حدود ۳۱ میلیون سال پیش، کرگدن‌های بزرگ از شمال فلات تبت خارج شدند. مهاجرت حیوانات به طور کلی به تغییرات اقلیمی مربوط می‌شود. زمانی که این کرگدن‌ها مهاجرت کردند، فلات مغولستان خشک شده بود و به همین دلیل به سمت جنوب شروع به حرکت کردند.

این گونه جدید که از اولین مهاجران بودند، نشان می‌دهد که کرگدن‌های بزرگ در اواخر دوره الیگوسن به سمت شمال بازگشتند. برای این کار باید از کل فلات تبت می‌گذشتند تا به حوضه آبریز لینکسیا می‌رسیدند. محققان می‌گویند که چنین چیزی به این معنی است که در آن دوران ارتفاع این حوضه از ارتفاع امروزی آن کمتر بوده است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل