همه چیز درباره آیفون 13
شکست پورشه 911 GT3 دنده دستی در رعایت استاندارد صدا ایالت کالیفرنیا

شکست پورشه 911 GT3 دنده دستی در رعایت استاندارد صدا ایالت کالیفرنیا

پورشه در حالی از مدل GT3 Touring رونمایی کرد که این مدل بدون بال عقب و تنظیمات مسابقه‌ای یک گزینه عالی برای رانندگی درون شهری است. با این وجود هر دو مدل پورشه ۹۱۱ GT3 به علت عدم رعایت قوانین مربوطه، بدون گیربکس ۶ سرعته دستی در این ایالت عرضه خواهند شد و تنها مدل مجهز به گیربکس ۷ سرعته PDK در این ایالت به فروش خواهد رسید. این در حالی است که ایالت کالیفرنیا به علت دارا بودن فرهنگ غنی رانندگی و علاقه به خودروهای اسپرت یکی از بازارهای هدف این خودرو شناخته می‌شود.

تنها دلیل این قضیه نیز قوانین تست صدای ایالت کالیفرنیا است که مدل مجهز به گیربکس دنده دستی نتوانسته این تست را با موفقیت پشت سر بگذارد.

ایالت کالیفرنیا از قانون نامه طراحی شده توسط جامعه مهندسین خودرو موسوم به SAE J1470 تبعیت می‌کند.

نحوه آزمایش بدین صورت است که خودرو از کنار یک میکروفن عبور می‌کند و میزان سطح فشار صدا بر حسب دسی بل توسط این میکروفن ثبت می‌شود.

قانون نامه SAE J1470 با هدف اندازه گیری بالاترین سطح از صدای تولیدی خودرو در حین رانندگی در داخل شهر طراحی شده است. روش آزمایش بر حسب ابعاد خودرو، میزن قدرت خروجی، حداکثر میزان شتاب گیری و دنده متفاوت است.

اما به طور کلی شامل یک تست تخته کردن پدال گاز از سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت تا دور موتوری که حداکثر قدرت موتور بدست می‌آید است. به طور کلی خودروهای مجهز به گیربکس دنده دستی در دنده دوم و سوم این تست را پشت سر می‌گذارند. پورشه ۹۱۱ GT3 در دنده سوم این تست را انجام داده‌است.

اما نکته جالب توجه در این است که خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک در حالت تخته کردن پدال گاز تست نمی‌شوند.

در خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک دریچه گاز تا جایی باز می‌شود که گیربکس اقدام به سبک کردن دنده نکند. در نتیجه حداکثر میزان شتاب گیری خودرو در این حالت اندازه گیری می‌شود.

به همین دلیل قانون نامه جدیدی با نام J2805 توسط جامعه مهندسین خودرو آمریکا منتشر شده که میزان شتاب گیری خودرو را در شرایط واقعی‌تر ترافیک شهری اندازه گیری می‌کند.

مشکل اصلی اما این است که کالیفرنیا از قانون نامه جدید موسوم به J2805 پیروی نمی‌کند و به همین دلیل پورشه هر دو مدل را بر اساس قانون نامه جدید تست کرده است تا بتواند این محصول را در سرتاسر ایالات متحده آمریکا به فروش برساند.

در نتیجه پورشه امکان فروش مدل مجهز به گیربکس دستی پورشه ۹۱۱ GT3 با حداکثر قدرت ۵۰۲ اسب بخار را به شما ندارد.

این در حالی است که مدل مجهز به گیربکس اتوماتیک PDK دقیقا از مشخصات مشابه با مدل دنده دستی بهره می‌برد و هیچ تفاوتی در بخش اگزوز و میزان صدای تولیدی وجود ندارد.

در حال حاضر مسئولان شرکت پورشه در حال رایزنی برای ارتقای قانون نامه ایالت کالیفرنیا هستند تا این شرکت بتواند مدل دنده دستی را با پلاک ایالت کالیفرنیا به دست مشتریان خود برساند.

در حال حاضر این قانون نامه دیگر مدل های ۹۱۱ و حتی محصولات دیگر پورشه از جمله کیمن و باکستر را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و تنها نسل جدید ۹۱۱ GT3 در هر دو مدل عادی و Touring را مورد هدف قرار داده‌است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato