وزیر ارتباطات: آگاه‌سازی جامعه با پیامک را جایگزین مسدودسازی فضای مجازی کردیم

وزیر ارتباطات: آگاه‌سازی جامعه با پیامک را جایگزین مسدودسازی فضای مجازی کردیم

وزیر ارتباطات: آگاه‌سازی جامعه با پیامک را جایگزین مسدودسازی فضای مجازی کردیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که مسئولیت مهم ما آگاه‌سازی کاربرانی است که در برابر اخبار بسیار زیادی قرار دارند؛ اعلام کرد تصمیم گرفتیم آگاه‌سازی مخاطب را جایگزین مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی کنیم. این آگاه‌سازی قرار است هر هفته و از طریق ارسال پیامک برای ۸۰ میلیون ایرانی، صورت پذیرد.

«محمدجواد آذری جهرمی» در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری پویش ملی ارتقای آگاهی حقوقی جامعه بین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و قوه قضائیه، گفت:

«حدود یک سال قبل گزارشی از قوه قضاییه دریافت کردیم که مبنای آن بررسی بیش از هزاران پرونده با موضوعات متعدد کلاهبرداری در دادسرای جرایم رایانه‌ای بود که مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده بود. در گزارشی که برای ما ارسال شد، قوه قضاییه درخواست کرده بود راه‌حل‌هایی برای پیشگیری از این مشکلات نظر گرفته شود تا بتوان از وقوع جرایم در فضای مجازی و به تبع آن ثبت شکایت پیشگیری کنیم.»

به گفته وی از زمان دریافت گزارش، کارگروهی مامور شدند تا به صورت خاص روی این مساله کار کنند. از همین روی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود ۶ ماه روی این مساله مطالعه انجام داد تا بسترهای فسادخیز و ایجاد مساله برای مردم که باعث تشکیل پرونده قضایی می‌شود، بررسی کند.

جهرمی با تاکید بر این که بخشی از این مشکلات به دلیل سیستم‌های فنی مانند تبلیغات و اخبار دروغی است که در فضای مجازی منتشر می‌شود، گفت: «با توجه به وجود دستورات اجرایی از سوی آمریکا برای قطع همکاری کشورها در حوزه فناوری اطلاعات، سختی‌های بسیاری را ایجاد کرد اما در دسترس نبودن تجهیزات حوزه فناوری باعث نشد ما در این مسیر پیش نرویم.»

او ایجاد زیرساخت برای تبلیغات را یکی از کارهای انجام شده بیان کرد و می‌گوید با این اقدام، آژانس‌های تبلیغاتی به جای استفاده از پلتفرم‌هایی که قوانین ما را رعایت نمی‌کنند، تبلیغات خود را روی بسترهای داخلی انجام خواهند داد.

وزیر ارتباطات معتقد است با امضای این تفاهم‌نامه، دولت فرصت مناسبی در دست آژانس‌های تبلیغاتی قرار داده تا از ظرفیت‌های هوش مصنوعی برای پیشبرد کار خود استفاده کنند و فضای تبلیغات منجر به فریب را کم اثر کنند.

آگاه‌سازی کاربران

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود به مسئولیت مهم این وزارتخانه مبنی بر آگاه‌سازی کاربرانی اشاره کرد که در برابر اخبار بسیار زیادی قرار دارند و باید آن‌ها را برای تشخیص بین سره و ناسره آماده کرد.

آذری جهرمی برای مثال به موضوع کرونا اشاره کرد که در این ایام هر روز خبری بدون سند ارائه می‌شد و مشکلاتی را ایجاد می‌کرد.

به گفته وی برای این که مرجع خبری وجود داشته باشد و مردم هر شنیده‌ای را مورد توجه قرار ندهند بستر مناسبی ایجاد خواهد شد.

پویش آگاهی جامعه

وزیر ارتباطات با تاکید بر این که تصمیم گرفته‌ایم به جای مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی راهکار آگاه سازی مخاطب را مدنظر قرار بدهیم، گفت:

«دستگاه قضایی خیلی سریع اهتمام به خرج داد و با تیم اجرایی ما وارد مذاکره شد. نتیجه این همکاری به تدوین تفاهم پویش ارتقای آگاهی جامعه بین سازمان تنظیم مقررات به عنوان نماینده دولت و معاونت پیشگیری دولت به نمایندگی از قوه قضاییه منجر شد. اجراکننده این تفاهم‌نامه اپراتورها هستند و اگر نیاز باشد سایر فعالان حوزه فناوری نیز وارد عرصه خواهند شد.»

او در پاسخ به این سوال که اطلاع‌رسانی در خصوص مباحث حقوقی و جرایم از طریق پیامک از چه زمانی آغاز خواهد شد؟ می‌گوید این اقدام صرفا از طریق پیامک نیست و سایر ابزارها هم هستند اما فرایند کار از امروز آغاز خواهد شد و ما با قوه قضاییه در زمینه آگاه‌سازی مساعدت می‌کنیم.

وزیر ارتباطات در پایان ابراز امیدواری کرد با امضای این تفاهم‌نامه، بسترهایی که باعث ترویج جرم به ویژه کلاهبرداری از مردم می‌شود ساماندهی شده و در آینده می‌توان تاثیر این تفاهم‌نامه را شاهد باشیم.

ارسال پیامک براساس فراوانی جرایم

«غلامی»، معاون پیشگیری قوه قضاییه با اشاره به ارسال پیامک جهت آگاهی مردم در خصوص جرایم، گفت:

«این مساله از پیش مطرح بوده و خیلی ربطی به کرونا ندارد. پیامک‌ها صرفا بر اساس فراوانی جرایم ارسال خواهد شد، به این صورت که همراه پیامک یک لینک هم ارسال خواهد شد تا مخاطبان برای مطالعه بیشتر به آن لینک مراجعه کنند.»

به گفته وی درباره آموزش اپراتورها، آگاه‌سازی مجموعه‌ها در خصوص پیشگیری از وقوع جرم انجام خواهد پذیرفت.

غلامی در ادامه به اقدامات صورت پذیرفته برای افزایش اطلاعات حقوقی مردم اشاره کرد و می‌گوید یک سری کارگاه‌ها در شهرهای مختلف برگزار شده اما این کار یک اقدام بسیار کلان بوده  و قرار است هر هفته یک پیامک برای ۷۵ تا ۸۰ میلیون جمعیت ایران جهت آگاه‌سازی از جرائم ارسال شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل