ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

توالتی در کره جنوبی فضولات انسانی را به انرژی و رمزارز تبدیل می‌کند

افراد با استفاده از توالت یکی از دانشگاه‌های کره جنوبی می‌توانند هزینه یک لیوان قهوه، کمی خوراکی یا یک کتاب را بپردازند، چون در این دانشگاه فضولات انسانی به انرژی تبدیل می‌شود و منابع مورد ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۰ تیر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰

افراد با استفاده از توالت یکی از دانشگاه‌های کره جنوبی می‌توانند هزینه یک لیوان قهوه، کمی خوراکی یا یک کتاب را بپردازند، چون در این دانشگاه فضولات انسانی به انرژی تبدیل می‌شود و منابع مورد نیاز بخش‌های مختلف ساختمان را تامین می‌کند.

«چو جائه-وئون»، استاد مهندسی شهر و محیط زیست موسسه ملی علوم و فناوری «اولسان» (UNIST) توالتی سازگار با محیط زیست طراحی کرده که به آزمایشگاه وصل می‌شود و از فضولات انسانی برای تولید برق، زیست‌گاز و کود کشاورزی استفاده می‌کند.

این توالت که «BeeVi» نام گرفته، از یک پمپ خلاء کمک می‌گیرد تا مدفوع را با حداقل مصرف آب به یک محفظه زیرزمینی بفرستد. آن‌جا میکروارگانیسم‌ها از فضولات انسانی متان می‌سازند که در نهایت به انرژی مورد نیاز ساختمان دانشگاه، گاز آشپزخانه، سیستم گرمایش آب و سلول‌های سوختی اکسید جامد تبدیل می‌شود.

چو درباره این سیستم می‌گوید: «اگر خارج از چارچوب فکر کنیم، فضولات منابع ارزشمندی برای تولید انرژی و کود کشاورزی‌اند. من این ایده را به نوعی چرخه زیست محیطی تبدیل کردم.» انسان‌ها به طور میانگین روزانه ۵۰۰ گرم فضولات دفع می‌کنند که این رقم معادل ۵۰ لیتر گاز متان است. چو می‌گوید این مقدار گاز می‌تواند به ۰.۵ کیلووات برق یا انرژی لازم برای ۱.۲ کیلومتر حرکت خودروهای برقی تبدیل شود.

استاد دانشگاه اولسان ارز مجازی جدیدی به نام «Ggool» ساخته که در زبان کره‌ای به معنای عسل است. او به کسانی که از این توالت استفاده می‌کنند، روزانه ۱۰ واحد Ggool پاداش می‌دهد. دانشجویان با کمک این ارز می‌توانند از محیط دانشگاه مواد خوراکی یا کتاب بخرند. کافیست اقلام مدنظر خود را از فروشگاه بردارند و در هنگام خروج کد QR پرداخت را با اپلیکیشن Ggool اسکن کنند.

یکی از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه اولسان می‌گوید: «تاکنون فکر می‌کردم مدفوع انسان صرفا نوعی فضولات کثیف است، اما حالا آن را به عنوان یک دارایی ارزشمند در نظر می‌گیرم. اکنون حتی در هنگام غذا خوردن هم درباره فضولات انسانی صحبت می‌کنم تا تصمیم بگیرم که با پول آن‌ها می‌توانم چه کتاب‌هایی بخرم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • modernamir
    modernamir | ۲۰ تیر ۱۴۰۰

    بعد از مدتها یه مطلب خیلی جالب خوندم.

مطالب پیشنهادی