ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

فاز اول آزمایش بالینی واکسن طاعون دانشگاه آکسفورد آغاز شد

دانشمندانی که یکی از رایج‌ترین واکسن‌های ویروس کرونا را ساخته‌اند، حالا به دنبال تولید واکسنی برای مقابله با دشمن قدیمی بشر یعنی طاعون هستند. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد انگلیس به‌تازگی از آغاز فاز نخست کارآزمایی بالینی ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۹

دانشمندانی که یکی از رایج‌ترین واکسن‌های ویروس کرونا را ساخته‌اند، حالا به دنبال تولید واکسنی برای مقابله با دشمن قدیمی بشر یعنی طاعون هستند.

پژوهشگران دانشگاه آکسفورد انگلیس به‌تازگی از آغاز فاز نخست کارآزمایی بالینی برای واکسن احتمالی طاعون خبر داده‌اند. این واکسن بر اساس همان فناوری واکسن کووید-۱۹ تولید می‌شود که تاکنون در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا تزریق شده و تزریقات آن ادامه دارد.

واکسن طاعون دوباره به‌صورت مشترک توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت آسترازنکا تولید می‌شود. کارآزمایی‌های فاز نخست از جمله ابتدایی‌ترین قدم‌ها در تحقیقات بالینی هستند و عمدتا برای تعیین ایمنی یک دارو یا واکسن استفاده می‌شوند. این کارآزمایی هم روی ۴۰ داوطلب سالم در بازه سنی ۱۸ تا ۵۵ سال انجام خواهد شد که ابتدا یک دوز و بعد از دو یا شش ماه دوز دوم واکسن را دریافت می‌کنند. سپس محققان این افراد را به مدت ۱۲ ماه زیر نظر خواهند گرفت.

پژوهشگران در اسناد پروتکل تحقیقاتی خود به احتمال نادر بروز لخته خونی در این واکسن اشاره کرده‌اند. با این حال، مشخص نیست که ریسک لخته شدن خون به پلتفرم واکسن مربوط است یا از واکنش ایمنی ناشی می‌شود و فقط محدود به ویروس کرونا بوده است.

«کریستی رولیر»، استادیار واکسن‌شناسی دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «با وجود این که آنتی‌بیوتیک برای درمان طاعون وجود دارد، مناطق زیادی که تحت تاثیر همه‌گیری‌ها قرار می‌گیرند بسیار دورافتاده‌اند. وجود یک واکسن کارآمد در چنین مناطقی می‌تواند به استراتژی پیش‌گیری در مبارزه با این بیماری کمک کند.»

بیماری طاعون توسط باکتری یرسینیا پستیس به وجود می‌آید. این بیماری از طریق ارتباط با حیوانات آلوده یا پشه‌ها انتقال می‌یابد و به طاعون ذات‌الریه تبدیل می‌شود. طاعون همواره مایه آزار بشر بوده و در طول تاریخ چندین بار موجب همه‌گیری و مرگ میلیون‌ها نفر شده است. طاعون امروزه به لطف مراعات اصول بهداشتی و درمان‌های آنتی‌بیوتیکی بیماری نادری در اکثر نقاط جهان است. با این حال، این بیماری هنوز هم مردم را بیمار می‌کند و از پا در می‌آورد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی