ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماربورگ
علمی

اولین مرگ در اثر ابتلا به ویروس کشنده «ماربورگ» در غرب آفریقا ثبت شد

ویروس مرگبار «ماربورگ» جان مردی را در گینه گرفت. سازمان بهداشت جهانی نخستین مورد فوتی در اثر ابتلا به این ویروس خطرناک را تایید کرده. این بیماری از خانواده ابولا، همراه با تب شدید، خونریزی ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

ویروس مرگبار «ماربورگ» جان مردی را در گینه گرفت. سازمان بهداشت جهانی نخستین مورد فوتی در اثر ابتلا به این ویروس خطرناک را تایید کرده. این بیماری از خانواده ابولا، همراه با تب شدید، خونریزی داخلی، عفونت بالا، استفراغ خونی و درد عضلانی شدید همراه است و می‌تواند به سرعت گسترش پیدا کند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید با کمک مقامات بهداشت محلی به سرعت در حال رسیدگی به موضوع است تا از گسترش این بیماری مرگبار جلوگیری شود. تیمی از متخصصان سازمان بهداشت جهانی به یاری مقامات بهداشتی گینه رفته‌اند تا وضعیت را با دقت بررسی کرده و نظارت دقیقی بر شرایط داشته باشند. همچنین نظارت در مرز کشورهای همسایه نیز آغاز شده تا هرگونه مورد احتمالی ابتلا به این ویروس را شناسایی کند.

تنها دو ماه پس از پایان همه‌گیری ابولا در گینه،‌ این نخستین مورد فوتی در اثر ابتلا به ماربورگ در این منطقه است.  

این اولین باری است که این بیماری کشنده در غرب آفریقا شناسایی می‌شود. از سال ۱۹۶۷ تاکنون ۱۲ مورد ابتلا به ویروس ماربورگ اتفاق افتاده که بیشتر موارد مربوط به جنوب و شرق آفریقا بوده‌اند.

بیمار فوت شده پس از مراجعه به مراکز درمانی و بستری شدن، جان خود را در اثر ابتلا به ماربورگ از دست می‌دهد. پزشکان با آزمایش نمونه خود تایید کرده‌اند که این بیمار به ویروس خطرناک ماربورگ مبتلا شده و جان خود را از دست داده است.

«ماتشیدیسو موتی»، مدیر منطقه‌ای WHO در آفریقا می‌گوید:

«پتانسیل گسترش ویروس ماربورگ به شکلی است که ما باید برای توقف آن دست به اقدام جدی بزنیم. به همین منظور در حال همکاری با مقامات بهداشتی هستیم تا بتوانیم به سرعت گسترش ویروس را مهار کنیم. با توجه به تجربه‌ای که در مدیریت ابولا داشتیم، می‌توانیم از تجارب آن نیز برای این ویروس استفاده کنیم.»

این ویروس نادر و خطرناک با تب شدید و خونریزی داخلی همراه است وفرد مبتلا علائمی مانند سردرد، استفراغ خونی و دردهای عضلانی را تجربه می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی