ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مایکروسافت می‌گوید از ویندوز ۱۱ روی تراشه M1 اپل پشتیبانی نمی‌کند

مایکروسافت می‌گوید ویندوز ۱۱ روی تراشه M1 اپل به‌صورت رسمی توسط این شرکت پشتیبانی نمی‌شود. آن‌ها قبلا هم از ویندوز ۱۰ روی M1 پشتیبانی نمی‌کردند و این سیاست را برای ویندوز ۱۱ نیز در پیش ...

مایکروسافت می‌گوید ویندوز ۱۱ روی تراشه M1 اپل به‌صورت رسمی توسط این شرکت پشتیبانی نمی‌شود. آن‌ها قبلا هم از ویندوز ۱۰ روی M1 پشتیبانی نمی‌کردند و این سیاست را برای ویندوز ۱۱ نیز در پیش خواهند گرفت.

به گزارش وب‌سایت The Register، بیانیه جدید مایکروسافت به معنای این نیست که ویندوز ۱۱، حداقل از طریق راهکارهای مجازی‌سازی از جمله Parallels روی مک‌های M1 اجرا نمی‌شود. مایکروسافت صرفا می‌خواهد تصریح کند که از چنین سناریویی پشتیبانی نمی‌کند. پس اگر در هنگام نصب ویندوز روی کامپیوترهای M1 مشکلی برایتان پیش بیاید، این شرکت مسئولیتی به گردن نمی‌گیرد.

مایکروسافت در حال حاضر فایل ISO ویندوز را برای معماری آرم منتشر نکرده است. تنها چیزی که در اختیار داریم یک فایل VHDX برای بیلد ویندوز اینسایدر پریویو است که برای ماشین‌های مجازی طراحی شده. برای نصب و اجرای ویندوز ۱۱ در Parallels مک M1 هم به همین فایل نیاز دارید.

ولی مایکروسافت در ابتدا از انتشار این فایل چنین هدفی نداشت. از آنجایی که برای اجرای ویندوز روی کامپیوترهای آرم به فایل ایمیج آرم نیاز بود، مایکروسافت دست به انتشار هارد دیسک مجازی ویندوز (Hyper-V) برای بیلدهای آرم زد. «هایپر-وی» هنوز به دلایل مختلفی برای کاربران غیر اینسایدر ویندوز منتشر نشده است. حتی ویندوز ۱۰ نسخه 21H2 هم که به‌زودی منتشر می‌شود، از هایپر-وی روی آرم پشتیبانی نخواهد کرد.

ولی انتظار داریم که ویندوز ۱۱ بالاخره پشتیبانی از هایپر-وی را به ارمغان بیاورد. به‌عبارت دیگر، مایکروسافت سرانجام با انتشار ویندوز ۱۱ ایمیج تولید VHDX را به دست کاربران می‌رساند. در نتیجه، عملا چیزی نمی‌تواند مانع از نصب ویندوز ۱۱ روی مک‌های M1 شود، اما این نسخه پیش‌نیازهای سخت‌افزاری پیچیده‌ای دارد و تراشه M1 در میان پردازنده‌های تحت پشتیبانی ویندوز ۱۱ نیست. با این حال، Parallels اعلام کرده که رسما از ویندوز ۱۱ پشتیبانی می‌کند.

مایکروسافت همچنین می‌گوید که اگر ویندوز ۱۱ را به‌صورت Clean Install نصب کنید، سیستم وجود پردازنده سازگار در کامپیوتر را بررسی نمی‌کند، در نتیجه احتمالا می‌توانید ویندوز را روی دستگاه‌های پشتیبانی‌نشده نصب کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی