نماینده مجلس: واکنش‌ها به طرح صیانت ناشی از دخالت آمریکا در فضای مجازی ما است

نماینده مجلس: واکنش‌ها به طرح صیانت ناشی از دخالت آمریکا در فضای مجازی ما است

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس واکنش‌های منفی فضای مجازی به طرح صیانت را ناشی از عدم مدیریت این فضا در داخل دانسته و اعلام کرد مدیریت فضای مجازی ما در اختیار آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است که نظراتشان را در این فضا به خیلی از کاربران و کشور تحمیل می‌کنند.

«مجید نصیرایی» در گفت‌وگو با ایلنا در مورد جزئیات طرح صیانت از فضای مجازی و همچنین اینکه گفته می‌شود این طرح قصد مسدود سازی اینترنت را دارد، گفت: «یکی از رویکردهایی که در این طرح دنبال می‌شود بحث ساماندهی فضای مجازی است. مسئله حمایت از پیام رسان‌های ایرانی و نیز حمایت از حقوق افرادی است که در فضای مجازی و پلتفرم‌های مختلف ایرانی و خارجی فعالیت اقتصادی تعریف کرده‌اند.»

وی با اشاره به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل پلی اظهار داشت در روزها و هفته‌های اخیر شاهد این بودیم که متاسفانه بعضی از پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های ایرانی را طرف خارجی بدون اینکه توضیحی دهد و بدون اینکه بخواهد حقوق کاربرانی که در این پلتفرم‌ها فعالیت اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی داشته‌اند را رعایت کند، حذف کرده است:

«عملا می‌خواستیم  به زبان خیلی ساده به همه مخاطبان ایرانی بگوییم که دیدید این اتفاق افتاد و گوگل به راحتی روبیکا، پیام‌رسان‌ها و پلتفرم‌های دیگر ایرانی را حذف کرد و هیچ کسی نیز نتوانست کاری کند. افرادی که در روبیکا و پلتفرم‌های دیگر فعالیت می‌کردند از چه کسی باید مطالبه و از چه کسی باید سوال کنند و باید به کجا مراجعه کنند؟ ما می‌خواستیم به زبان ساده بگویم که چنین اتفاقی نباید بیفتد.»

نماینده مردم طبس در واکنش به انتقادات صورت گرفته از طرح صیانت در فضای مجازی، گفت: «متاسفانه مدیریت فضای مجازی در اختیار ما نیست و در اختیار آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است؛ آن‌ها هستند که نظرشان را در این فضا به خیلی از کاربران و کشور تحمیل می کنند.»

به گفته وی حجمه‌های بسیار زیادی علیه این طرح صورت گرفته است که بخشی از آن از طرف بی بی سی، من‌و‌تو، ایران اینترنشنال و چند مجموعه و شبکه‌های خارجی بود که همه در اختیار آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است و با پول عربستان سعودی اداره می‌شوند.

آغاز به کار کمیسیون ویژه در آینده‌ای نزدیک

نصیرایی در خصوص تشکیل کمیسیون مشترک طرح صیانت از فضای مجازی اظهار داشت:

«در ادامه بحث هایی که این طرح داشت و بعد از اینکه اصل ۸۵ بودن آن در مجلس رای آورد، بنا شد که از نظرات تخصصی کارشناسان و متخصصان نیز استفاده شود. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که کمیسیون مشترکی شکل بگیرد که در آن همه افراد حاضر در کمیسیون‌های تخصصی و مرتبط در مجلس در آن حضور پیدا کنند و در قالب یک کمیسیون مشترک این طرح و این پیش نویس را بررسی و جمع بندی کنند.»

به گفته او در همین راستا افراد از سمت کمیسیون‌های مختلف به هیئت رئیسه معرفی شده‌اند و اکنون کمیسیون در حال گذراندن هماهنگی‌ها و مقدمات لازم برای شکل گیری است. این کمیسیون به زودی شکل خواهد گرفت و و تشکیل آن خیلی دور نیست.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato