مخالفت کمیته مشورتی FDA با تزریق دوز سوم واکسن کرونا به عموم مردم

مخالفت کمیته مشورتی FDA با تزریق دوز سوم واکسن کرونا به عموم مردم

یک کمیته مشورتی تاثیرگذار سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پیشنهاد توزیع دوز تقویتی واکسن فایزر برای همگان را رد کرد، اما این کمیته به‌صورت متفق‌القول توصیه کرده که افراد آسیب‌پذیر و مسن‌تر از ۶۵ سال دوز سوم را دریافت کنند.

کمیته مشورتی FDA همچنین توصیه کرده که کادر درمان و سایر مشاغل در معرض خطر ویروس مثل معلمان هم در برنامه تزریق دوز تقویتی قرار بگیرند. «کوین مونوز»، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید: «امروز گام مهمی برداشتیم تا از آمریکایی‌ها در برابر کووید-۱۹ محافظت کنیم. تا چند روز دیگر منتظر اعلام نتیجه‌گیری نهایی می‌مانیم تا دوز تقویتی را به دست مردم برسانیم.»

سازمان غذا و دارو به‌زودی تصمیم نهایی خود را برای دوز سوم واکسن کرونا اعلام می‌کند. این تصمیم وابسته به توصیه کمیته مشورتی نیست اما پیشنهاد آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد. دکتر «اوفر لوی»، متخصص واکسن و بیماری‌های عفونی بیمارستان کودکان بوستون می‌گوید: «به نظر من این پیشنهاد برای مسن‌ترها مفید خواهد بود و شاید در نهایت برای عموم مردم اجرا شود. ولی فکر نمی‌کنم که از نظر اطلاعات کافی هنوز به شرایط مناسب رسیده باشیم.»

کمیته مشورتی FDA پیش از این توصیه با اکثریت قاطع آرا به واکسیناسیون شهروندان ۱۶ سال و بالاتر رای داده بود. آن‌ها در ادامه اعلام کردند که سالمندان و افراد در معرض خطر از جمله بیماران دیابتی، قلبی، افراد مبتلا به چاقی و کسانی که به‌طور همزمان به چند بیماری مبتلا هستند، باید در برنامه تزریق دوز سوم قرار بگیرند.

توصیه امروز در شرایطی اعلام می‌شود که دولت بایدن گفته بود مشروط به صدور مجوزهای لازم از ارگان‌های بهداشتی می‌خواهد از هفته آینده تزریق دوز سوم واکسن به عموم مردم را آغاز کند. همان طور که گفتیم، سازمان غذا و دارو همیشه از توصیه کمیته مشورتی خود پیروی نمی‌کند، ولی اغلب اوقات نظرات آن‌ها را در نظر می‌گیرد. با این حال، هنوز باید منتظر بمانیم تا رای نهایی FDA در خصوص تزریق دوز سوم منتشر شود.

در حالی که کشورهای ثروتمند می‌خواهند به شهروندانشان دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، کشورهای کم‌درآمد و فقیر بخصوص کشورهای آفریقایی هنوز در تزریق دو دوز موردنیاز هم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. آنطور که سازمان بهداشت جهانی در گذشته گفته، چنین رویکردی به طولانی‌تر شدن همه‌گیری کرونا منجر می‌شود.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato