ادعای مرکز امنیت سایبری لیتوانی: وجود مشکلات امنیتی در برخی گوشی‌های شیائومی، هواوی و وان پلاس

ادعای مرکز امنیت سایبری لیتوانی: وجود مشکلات امنیتی در برخی گوشی‌های شیائومی، هواوی و وان پلاس

مرکز ملی امنیت سایبری لیتوانی در گزارشی، امنیت گوشی‌های سه برند چینی شیائومی، هواوی و وان پلاس را مورد بررسی قرار داد و متوجه باگ‌های امنیتی شده است. این مرکز به کاربران پیشنهاد داده تا چنین موبایل‌هایی را دور بیاندازند. در این معادله البته باید روابط تیره‌ی لیتوانی با چین را نیز در نظر گرفت.

در این گزارش، مرکز امنیت سایبری لیتوانی می‌گوید سه مدل گوشی هوشمند هواوی P40 5G، شیائومی می ۱۰T 5G و وان پلاس ۸T 5G را از نظر باگ‌های امنیتی و میزان دسترسی به داده‌های کاربران مورد بررسی قرار داده و متوجه چهار تهدید مرتبط با امنیت سایبری روی دستگاه‌های مذکور شدند که امکان دسترسی به داده‌های کاربران را از طریق اپ‌های از پیش نصب شده فراهم می‌کند.

این مرکز به کاربران موبایل‌‌های چینی مانند شیائومی توصیه می‌کند که از این دستگاه‌ها به دلیل قابلیت سانسور داخلی استفاده نکنند و آن را دور بیندازند.

این مرکز با انتشار گزارشی می‌گوید گوشی‌ها‌ی پرچمدار شیائومی که در اروپا به فروش می‌رسند، توانایی تشخیص و سانسور عبارت‌هایی مانند «تبت آزاد»، «زنده باد استقلال تایوان» یا «جنبش دموکراسی» و بسیار عبارت‌های دیگر را دارند. این مرکز ادعا می‌کند این قابلیت نرم افزاری مثلا در شیائومی می ۱۰T 5G برای منطقه اتحادیه اروپا غیرفعال شده است، اما می‌تواند در هر زمانی از راه دور فعال شود.

براساس اطلاعات منتشر شده در گزارش مذکور، فهرست عبارت‌هایی که در حال حاضر توسط گوشی‌های شیائومی در برنامه مرورگر پیش فرض سانسور می‌شوند به ۴۹۹ عبارت به زبان چینی رسیده و هر روز بر تعداد آن اضافه می‌شود. این مرکز می‌گوید چنین موضوعی نه تنها برای لیتوانی، بلکه برای همه کشورهایی که از تجهیزات شیائومی استفاده می‌کنند،‌ مهم است.

«مارگاریس ابوکویچیوس»، معاون وزیر دفاع لیتوانی می‌گوید:

«به کاربران توصیه می‌کنیم که گوشی‌های جدید چینی را خریداری نکنند و تا جایی که امکان دارد به سرعت از گوشی‌های قبلی خریداری شده چینی خلاص شوند.»

شیائومی تا این لحظه به گزارش منتشر شده از سوی رویترز و درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر در مورد این موضوع پاسخ نداده است.

گفتنی است روابط لیتوانی و چین اخیرا تیره شده است. «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته با «اینگریدا سیمونیت»، نخست وزیر لیتوانی صحبت کرد و بر حمایت از کشورش در برابر فشارهای چین تاکید کرد.

بر اساس گزارش مرکز ملی سایبری لیتوانی، ‌گوشی‌های شیائومی داده‌های رمزگذاری شده استفاده از موبایل را به سروری در سنگاپور ارسال می‌کنند. به علاوه این مرکز می‌گوید باگ امنیتی را نیز در هواوی P40 5G کشف کرده است.

با این وجود، نماینده هواوی در حوزه بالتیک در گفتگو با شبکه خبری BNS اعلام کرده که موبایل‌های این شرکت اطلاعات کاربران را ارسال نمی‌کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato