ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

محققان به جای GPS با ماهواره‌های استارلینک موقعیت خود را پیدا کردند

تحقیقی تازه نشان می‌دهد که ماهواره‌های استارلینک علاوه بر انجام ماموریت اصلی خود به عنوان ارائه‌دهنده اینترنت، می‌توانند برای مسیریابی و کشف موقعیت استفاده شوند. در واقع، این ماهواره‌ها می‌توانند جایگزینی برای سیستم GPS باشند. ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳ مهر ۱۴۰۰ | ۲۲:۳۰

تحقیقی تازه نشان می‌دهد که ماهواره‌های استارلینک علاوه بر انجام ماموریت اصلی خود به عنوان ارائه‌دهنده اینترنت، می‌توانند برای مسیریابی و کشف موقعیت استفاده شوند. در واقع، این ماهواره‌ها می‌توانند جایگزینی برای سیستم GPS باشند.

محققان روشی ایجاد کرده‌اند که در آن از سیگنال ماهواره‌های استارلینک برای موقعیت‌یابی دقیق، شبیه کاری که GPS انجام می‌دهد، استفاده می‌شود. این نخستین باری است که محققان خارج از اسپیس ایکس از توانایی‌های استارلینک برای مقاصد دیگر بهره می‌گیرند.

پژوهشگران با استفاده از سیگنال شش ماهواره استارلینک توانسته‌اند موقعیت جغرافیایی خودشان را با دقت ۸ متر پیدا کنند. نتایج یافته‌های این گروه می‌تواند جایگزین نویدبخشی برای سیستم GPS باشد. آن‌ها برای استفاده از این روش از اسپیس ایکس کمک نگرفتند و تاکید دارند که به محتوای داده‌های ارسالی دسترسی نداشته‌اند.

«زک کاساس»، رئیس مرکز CARMEN در دانشگاه اوهایو آمریکا می‌گوید: «ما سیگنال‌ها را شنود کردیم و بعد الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای کشف موقعیت‌مان ساختیم و نشان دادیم که این روش با دقت بالایی کار می‌کند. اگرچه استارلینک برای چنین هدفی ساخته نشده، اما نشان دادیم که امکان کسب آگاهی از بخش‌های مختلف این سیستم برای مسیریابی وجود دارد.»

کاساس و تیمش در مسیر این تحقیق سیستم استارلینک را بررسی و سیگنال‌های ارسالی از سوی ماهواره را تحلیل کردند. آن‌ها الگوریتمی نوشتند که می‌تواند از سیگنال چند ماهواره برای یافتن موقعیت سوژه‌ها بر روی زمین استفاده کند. سپس با کارگذاری آنتنی در دانشگاه اوهایو موفق شدند موقعیت خود را با دقت ۷.۷ متر پیدا کنند.

سیستم GPS معمولا موقعیت سوژه‌ها را با دقت ۰.۳ تا ۵ متر پیدا می‌کند. این گروه روش خود را روی سایر ماهواره‌های مدار پایینی زمین هم امتحان کرد اما دقت آن‌ها حدود ۲۳ متر بود.

اسپیس ایکس در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ ماهواره دارد و می‌تواند در نهایت تعداد آن‌ها را به ۴۰ هزار برساند. بنابراین گفته می‌شود که دقت موقعیت‌یابی با این ماهواره‌ها افزایش خواهد یافت و کاربران می‌توانند از این سیگنال‌ها برای یافتن موقعیت جغرافیایی خود استفاده کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Masih4
    Masih4 | ۴ مهر ۱۴۰۰

    پروژه استارلینک فراتر از اون چیزیه که فعلا میدونیم ، ایکاش کشور ها همکاری کنند و ایلان تنها نباشه ، البته فعلا طبق خبرای قبلتر و گذشته، بیشتر مانع جلو پای ایلان ایجاد میکنن ، نمیدانم یکی میگه فضا رو پر میکنه یکی میگه تصادف فضایی میشه ، عوض این ها دست به دست بدن یک تکنولوژی فضایی ایجاد کنن که بشه هزار تا کار باهاش انجام داد.

مطالب پیشنهادی