چگونه در سامانه نهضت ملی مسکن (ثمن) ثبت‌نام کنیم؟

چگونه در سامانه نهضت ملی مسکن (ثمن) ثبت‌نام کنیم؟

یک ماه پس از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن توسط رئیس جمهور، سامانه‌ نهضت ملی مسکن (ثمن) راه‌اندازی شد تا متقاضیان مسکن براساس رعایت شرایط اعلام شده بتوانند برای دریافت مسکن ثبت‌نام کنند.

ثبت‌نام در طرح جهش تولید مسکن از ۲۸ مهر ماه آغاز و تا ۲۸ آبان ادامه دارد. براساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آیین‌نامه مربوط به آن، شرایطی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است که افراد حائز شرایط می‌توانند جهت ثبت نام به سامانه ثمن مراجعه کنند.

شرایط ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن

طبق شرایط مطرح شده، متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از ابتدای سال ۸۴ به بعد بوده و پس از انقلاب اسلامی از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن استفاده نکرده باشند. متقاضی بایستی متاهل یا سرپرست خانوار باشد، اگرچه زنان خودسرپرست بالای ۳۵ سال نیز می‌توانند در این سامانه ثبت نام‌کنند.

لازم به ذکر است نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشوری و معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل بیست سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور، بدون شرط تاهل یا سرپرست خانور بودن، در زمره متقاضیان واجد شرایط قرار می‌گیرند.

عدم دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از سیستم بانکی از ابتدای سال ۸۴ تا کنون و حداقل ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا از جمله دیگر شرایط اعلام شده برای متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن است.

مدارک مورد نیاز در زمان ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن

پیش از مراجعه به سامانه ثمن جهت ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن، لازم است مدارک ذیل را در دسترس خود قرار دهید:

تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی و افراد تحت تکفل، تصویر گواهی سرپرستی در صورت ضرورت، ، تصویر سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین، تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا مانند گواهی اشتغال به کار متقاضی یا گواهی تحصیل فرزندان و ... .

توجه داشته باشید پس از ثبت‌نام در سامانه ثمن بایستی جهت بارگذاری تصاویر مدارک یادشده به بخش «مشاهده و پیگیری درخواست» در این سامانه مراجعه کنید.

مراحل ثبت‌نام در سامانه ثمن

پس از مراجعه به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن، از بالای صفحه گزینه «ثبت‌نام نهضت ملی مسکن» را انتخاب کنید.

در صفحه جدید قوانین و مقررات ثبت نام در این طرح شرح داده شده که بایستی آن‌ها را به دقت مطالعه کنید. سپس از پایین صفحه گزینه «متن بالا را مطالعه کرده و می‌پذیرم» را انتخاب کنید.

سامانه نهضت مسکن

در مرحله دوم بایستی کدملی و شماره موبایل خود را وارد کرده و پس از درج کد امنیتی، به مرحله بعد بروید.

سامانه مسکن ثمن

مرحله سوم به ثبت مشخصات فردی اختصاص دارد. شما در این صفحه بایستی اطلاعات فردی خود از قبیل نام و نام خانوادگی، شماره و سریال شناسنامه‌، تاریخ تولد، وضعیت تاهل و اطلاعات سرپرستی را تکمیل کنید.

سامانه مسکن

پس از تعیین استان و شهر محل درخواست، هشداری برای شما نمایش داده می‌شود مبنی بر اینکه بر اساس مفاد مندرج در اطلاعیه مربوط به «شرایط، مدارک و شهرهای مجاز ثبت نام طرح‌های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی»، شرایط ثبت‌نام در این طرح و مدارک لازم برای احراز سابقه سکونت ۵ سال اخیر در شهر انتخابی را دارا هستید. در غیر این صورت هیچ گونه اعتراضی نسبت به رد درخواست خود از طرح‌های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی نخواهید داشت.

در این صورت می‌توانید «متوجه شدم» را انتخاب و به تکمیل فرم مورد نظر ادامه دهید. پس از ثبت دقیق اطلاعات روی مرحله بعد کلیک کنید.

سامانه جامع طرح حمایت مسکن

در اینجا نوبت به ثبت اطلاعات محل سکونت شما می‌رسد. نوع سکونت بر سه مدل سازمانی، شخصی و استیجاری بوده که در صورت استیجاری بودن محل سکونت‌تان بایستی کد ملی و شماره همراه مالک را نیز وارد کنید.

ثبت نام در سامانه مسکن

در مرحله پنجم نوبت به ثبت اطلاعات افراد تحت تکفل‌تان می‌رسد که بایستی نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، نسبت با سرپرست و سایر اطلاعات خواسته شده را درج کنید. لازم به ذکر است برای افزودن افراد تحت تکفل بایستی روی کادر آبی رنگ کلیک کرده و تمامی افراد تحت تکفل خود را وارد کنید.

سپس در مرحله بعد مشخصات‌تان نمایش داده می‌شود که می‌توانید از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل پیدا کنید. برای انتقال به مرحله بعد بایستی تیک تعهد و مطالعه شرایط را فعال کنید.

سامانه مسکن ثمن

آخرین مرحله از ثبت نام در سامانه نهضت ملی مسکن به تایید شماره تلفن همراه‌تان اختصاص دارد که بایستی کد ۴ رقمی پیامک شده را وارد و پس از درج کد امنینی، شماره همراه‌تان را تایید کنید.

سامانه جامع طرح حمایت مسکن

در پایان پیغامی با عنوان «اطلاعات شما با موفقیت ثبت گردید» نمایش داده می‌شود که می‌توانید در هر زمان با مراجعه به این سامانه، با استفاده از کد ملی از وضعیت درخواست‌تان مطلع شوید.

ثبت نام در طرح مسکن

لازم به یادآوری است پس از ثبت‌نام در سامانه ثمن بایستی جهت بارگذاری تصاویر مدارک یادشده به بخش «مشاهده و پیگیری درخواست» در این سامانه مراجعه کنید.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato