ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سازمان پدافند غیرعامل: آسیب‌پذیری سایبری شرکت پالایش و پخش را گوشزد کرده بودیم

سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه آسیب‌پذیری سایبری شرکت پخش و پالایش به مسئول دستگاه اطلاع داده شده بود اعلام کرد اختلال در خدمت‌رسانی به مردم و خدشه به اعتبار سایبری کشور را قانونا ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۳

سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه آسیب‌پذیری سایبری شرکت پخش و پالایش به مسئول دستگاه اطلاع داده شده بود اعلام کرد اختلال در خدمت‌رسانی به مردم و خدشه به اعتبار سایبری کشور را قانونا پیگیری خواهد کرد.

روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره حمله سایبری به سامانه هوشمند توزیع سوخت توضیحاتی را ارائه کرد.

در این اطلاعیه آمده است که اساسا ایمنی، امنیت و دفاع در فضای سایبری امری نسبی است و به میزان سایبری‌شدن زیرساخت‌ها و دارایی‌ها، امکان اختلال در کارکرد خدمات به دلیل حوادث سایبری افزایش می‌یابد. امروزه بروز حوادث سایبری در کشورهای توسعه‌یافته با دلایل مختلف تبدیل به یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر و یک چالش جهانی شده است.

به گفته روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، این سازمان از سوی مرکز ملی فضای مجازی مکلف به اجرای رزمایش‌ها در زیرساخت‌ها در جهت تست پایداری ارائه خدمات شده است. موضوعی که پیش از این دبیر شورای عالی فضای مجازی به آن اشاره کرد بود.

بر همین مبنا، پدافند غیرعامل در هماهنگی با مرکز ملی، در سال جاری تاکنون بیش از 70 رزمایش سایبری در زیرساخت‌های حیاتی کشور انجام داده است که نتایج آن به مرکز ملی و مسئولان زیرساخت‌ها جهت رفع آسیب‌پذیری‌ها ابلاغ شده است.

طبق این اطلاعیه، در حوزه زیرساخت انرژی تاکنون پدافند غیرعامل دو رزمایش در حوزه وزارت نفت و شرکت‌های تابعه از جمله شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام داده و نتایج از جمله آسیب‌پذیری‌های عمده را جهت برطرف‌سازی به مسئولین ابلاغ کرده است و در راستای صیانت از حقوق عامه و تاب‌آوری ملی موضوع رفع آسیب‌پذیری‌ها را مکرر پیگیری کرده است:

از ابتدای بروز حادثه در سامانه هوشمند توزیع سوخت نیز تیم‌های عملیاتی قرارگاه پدافند سایبری در تعامل با سایر بخش‌های امنیت سایبری کشور به بررسی دلایل بروز اختلال سایبری و کمک به بازگشت کارکرد خدمات جایگاه‌های توزیع سوخت اقدام کردند که در نتیجه خدمات سامانه هوشمند به تدریج درحال بازگشت به حالت اولیه است.

همچنین تیم ویژه تحقیقات پدافند سایبری با در نظر گرفتن تمامی احتمالات، درحال تکمیل شواهد فارنزیک (جرم شناسی رایانه‌ای) منشا اختلال سایبری است که با توجه به حساسیت و تخصصی بودن موضوع نتایج آن پس از تکمیل اطلاع‌رسانی می‌شود.

سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان این اطلاعیه، ضمن تذکر مجدد به همه دستگاه‌ها و زیرساخت‌هایی که در آن‌ها رزمایش سایبری برگزار شده است اعلام کرد در صورت بروز هر نوع حادثه از محل آسیب‌پذیری‌های اعلام و ابلاغ شده این سازمان، موضوع اختلال در خدمات‌رسانی به مردم و خدشه به اعتبار سایبری کشور را از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • avvvvab
  avvvvab | ۵ آبان ۱۴۰۰

  سلام
  سامانۀ خدماتی اگر در بستر «شبکۀ ملّی اطلاعات» بود، شاید هرگز هک نمیشد
  و السلام

  • avvvvab
   avvvvab | ۵ آبان ۱۴۰۰

   1. نهار نخوردم، رودل هم نمی‌کنم 2. کمی مغز دارم 3. خرابکار و خائن به میهن نیستم
   شاید تعصّب منفی‌ات راجع به شبکۀ ملّی اطلاعات‌ی که هنوز راه‌اندازی نشده، مثل همین پیشداوری باشد
   و السلام

   • Xperia_Sola
    Xperia_Sola | ۵ آبان ۱۴۰۰

    با سلام خوب دوست گرامی ناهار خورده و مغز کار کن و میهن پرست
    جهت اطلاع بگم از سال 93 تمام شبکه وزارت نفت روی شبکه ملی اطلاعات در واقع بعد از عدم پذیرش سوییفت و توی لیست سیه رفتن توی سال 98 علاوه بر شبکه کل وزارت نفت و پخش فرآورده های نفتی سامانه تمام مراکز و کارخانجات پتروشیمی هم روی شبکه ملی اطلاعات بهتره به جای سر و صدا کردن الکی و توجیه عدم رسیدگی به مشکلات امنیتی زیرساخت یکم به اطلاعات تکمیلیتون اضافه کنید شما که ماشاالله هم خوب ناهار می خورید هم خوب مغزتون کار می کنه
    و من الله التوفیق

    • avvvvab
     avvvvab | ۵ آبان ۱۴۰۰

     [طبق خبر امروز دیجیاتو] وزیر محترم ارتباطات گفته: مسئلۀ اصلی وزارت ارتباطات اجرای شبکۀ ملّی اطّلاعات است.
     حال شما ادّعا میکنی "سال ۹۸ علاوه بر شبکه کل وزارت نفت و پخش فرآورده‌های نفتی سامانه تمام مراکز و کارخانجات پتروشیمی هم روی شبکه ملی اطلاعات" است!!!
     اگر بجای من از همه‌جا بی‌خبر بودی، کدام حرف را باور میکردی؟
     بنده هم مثل وزیر محترم از کشفیات جنابعالی خبر نداشتم لذا نوشتم "سامانۀ خدماتی اگر در بستر «شبکۀ ملّی اطلاعات» بود، شاید هرگز هک نمیشد".
     یکی گفت: من بی‌مغز نهار پرخوری و رودل کردم و این حرف را برای توجیه هک، نوشته‌ام.
     جوابش را دادم امّا حذف کامنت توهینگر، دفاعیه‌ام را ادعا نمود و شما هم دقت نکردی رویش نوشته "در پاسخ به "shervin114بدتر اینکه سخن کاملاً مشهود را وارونه جلوه میدهی: کی گفتم هم خوب ناهار میخورم هم خوب مغزم کار میکند؟ این بیشرمی است چون برای خوانندۀ ثالث چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است؟
     از اینها گذشته، بنده طرفدار هیچ دولتی [خوب/ بد] نیستم تا مثلًا بخواهم "الکی توجیه" کنم.
     بالاتر از وزیر تا من سر به زیر، هرکس برای کشورش کار میکند مزدش حلال و اجرش با خداست. تخم ۳ زرده نگذاشته تا جای تمجید باشد. گرچه دوستدار مخلص هرگز تمجیدت نمیکند زیرا تمجید غیرمعصوم که جایزالخطاست، خودش خطا و باعث تکبّر و فساد است. وگر چنانکه باید و شاید نیست که دیگر توجیه «سالبه به انتفای موضوع است».
     و السلام

مطالب پیشنهادی