گوگل از اندروید 12L برای گوشی‌های تاشو، تبلت‌ها و کروم او اس رونمایی کرد

گوگل از اندروید 12L برای گوشی‌های تاشو، تبلت‌ها و کروم او اس رونمایی کرد

گوگل هفته گذشته شروع به انتشار سیستم عامل اندروید ۱۲ برای گوشی‌های پیکسل کرد، اما حالا شاهد معرفی نسخه دیگری از آن هستیم. این غول جستجوی اینترنتی امروز از اندروید ۱۲L برای گوشی‌های تاشو، تبلت‌ها و کروم او اس رونمایی کرده که اگرچه به نظر می‌رسد یک نسخه جدید از اندروید است، اما به گفته گوگل ویژگی خاص برای دستگاه‌ها با نمایشگر بزرگ محسوب می‌شود.

در سال‌های گذشته گوگل نسخه پیش نمایش یا بتاd نسخه‌های جدید سیستم عاملش را منتشر می‌کرد و سپس در پاییز آن را بطور عمومی در اختیار کاربران قرار می‌داد. در حالی گوگل از سال ۲۰۱۸ به بعد هر سال یک نسخه اصلی از سیستم عاملش را معرفی کرده بود، در هفته‌های اخیر نشانه‌ای مبنی بر احتمال معرفی نسخه جدیدی از سیستم عامل تازه‌اش وجود داشت.

حالا گوگل در Android Dev Summit 2021 از اندروید ۱۲L رونمایی کرده که برای نمایشگرهای بزرگتر بهینه شده است و برای تبلت‌ها، گوشی‌های تاشو و دستگاه‌های کروم او اس کارایی دارد:

«تنها در یکسال، ما شاهد فعالسازی ۱۰۰ میلیون تبلت جدید بودیم که رشد سالانه ۲۰ درصدی داشته. همچنین کروم او اس که سریعترین رشد را در پلتفرم دسکتاپ تجربه می‌کند، رشد ۹۲ درصدی داشته. فروش گوشی‌های تاشو هم افزایش داشته و رشد سالانه بیش از ۲۶۵ درصدی را تجربه کرده است.»

رابط کاربری اندروید ۱۲L

اندروید ۱۲L رابط کاربری دستگاه را بهینه‌سازی می‌کند، محل قرارگیری هوم اسکرین، لاک اسکرین، نوتیفیکیشن‌ها، تنظیمات سریع و موارد دیگر را تنظیم می‌کند. گوگل اعلام کرده که تمام دستگاه‌ها با تراکم پیکسلی ۶۰۰ پیکسل مستقل و بالاتر از Layout با دو ستون استفاده می‌کنند تا تمام نمایشگر برای کاربران کاربرد داشته باشد.

در نمونه‌ای که گوگل منتشر کرده، تنظیمات سریع در سمت چپ نمایشگر قرار گرفته و پنل نوتیفیکیشن‌ها در سمت راست به چشم می‌خورد که باعث دسترسی همزمان به آن‌ها می‌شود.

اندروید ۱۲L همچنین از یک تسکبار جدید بهره می‌برد که امکان سوییچ میان اپ‌ها را برای کاربران ساده‌تر می‌کند و با درگ و دراپ یک اپ از تسکبار، می‌توان آن را در حالت اسپلیت اسکرین باز کرد و دو برنامه در کنار یکدیگر داشت.

زمان انتشار اندروید ۱۲L

گوگل از انتشار ۱۲L در اوایل سال آینده میلادی خبر داده، اما امکان آزمایش ویژگی‌های جدید در صفحه توسعه‌دهندگان آن وجود دارد. از این صفحه می‌توان شبیه‌ساز ۱۲L را دریافت کرد. گوگل گفته با شرکت‌های مختلف برای آپدیت ۱۲L همکاری می‌کند و نسخه پیش نمایش آن برای تبلت لنوو P12 پرو در حال توسعه است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato