ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

محققان روشی برای پاکسازی زباله‌های فضایی با استفاده از آهنربا ابداع کردند

فضای اطراف سیاره ما به‌طور فزاینده‌ای پر از زباله می‌شود، از قطعات شکسته ماهواره‌ها گرفته تا قطعات مختلف موشک‌هایی که به فضا فرستاده می‌شوند. وجود این زباله‌ها، اکتشافات و تحقیقات فضایی، ایستگاه بین‌المللی و همچنین ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۹

فضای اطراف سیاره ما به‌طور فزاینده‌ای پر از زباله می‌شود، از قطعات شکسته ماهواره‌ها گرفته تا قطعات مختلف موشک‌هایی که به فضا فرستاده می‌شوند. وجود این زباله‌ها، اکتشافات و تحقیقات فضایی، ایستگاه بین‌المللی و همچنین تلسکوپ فضایی هابل را تهدید می‌کند. پس نیاز به برنامه‌ای کارآمد داریم تا از شر زباله‌های فضایی راحت شویم.

یکی از دلایل دشوار بودن پاکسازی زباله‌های فضایی، این است که اغلب با سرعت بسیار بالایی حرکت می‌کنند. همچنین این اجسام اغلب قطعات پیچیده با اشکال عجیب غریبی هستند که به چنگ آوردنشان کار آسانی نیست. برخی از راه‌حل‌های پیشنهاد شده شامل استفاده از شبکه‌هایی توری مانند برای گرفتن تکه‌های بزرگ زباله‌ها است، اما محققان دانشگاه «یوتا» دریافتند که می‌توان با استفاده از آهنربا رویکردی متفاوت را ارائه داد.

«جیک جی ابوت»، نویسنده اصلی این مطالعه در بیانیه‌ای توضیح داد: «باید زباله‌های رها شده در طبیعت را بگیریم و سپس آن را در موقعیتی قرار دهیم که بتوان به کمک یک بازوی رباتییک، روی آن عملیاتی انجام داد. اما اگر این اجرام از کنترل خارج شوند، بازوی رباتیک شکسته خواهد شد که این امر فقط زباله‌های بیشتری ایجاد می‌کند.»

با استفاده از آهنرباهای چرخان، ربات‌ها می‌توانند زباله‌ها را به سمت پایین مدار فشار دهند. در این بخش زباله‌ها یا می‌سوزند و یا به فضای خارجی و درون بیکرانگی می‌روند که ایمن‌تر و سریع‌تر از تلاش برای به چنگ انداختن آنهاست.

حال نوبت به قطعات فلزی اما غیرمغناطیسی می‌رسد. این تیم راهی برای این قطعات نیز یافته است. آن‌ها با اعمال یک میدان مغناطیسی متغیر، الکترون‌های درون فلزات را دچار چرخش می‌کنند که این کار سبب می‌شود قطعه فلزی به یک آهنربا تبدیل شود.

این رویکرد در آینده می‌تواند توسط ربات‌های تمیزکننده فضا برای پاکسازی قطعات شکننده مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که تعداد زباله‌های فضایی به صورت فزاینده‌ای حال افزایش است، ناسا به همان روشی که کنترل ترافیک هوایی هواپیماها را دنبال می‌کند، قطعات زباله را نیز ردیابی می‌کند. با دانستن اینکه این قطعات در چه موقعیتی قرار دارند، می‌توان راحت‌تر آن‌ها را حذف کرد. دولت ایالات متحده و سایر کشورهای فعال در حوزه فضایی از این مشکل آگاه هستند که افزایش زباله‌ها تهدیدی برای زندگی بشر است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی