لاکهید مارتین با بودجه ۱۱ میلیارد دلاری جنگنده F-22 رپتور را ارتقا می‌دهد

لاکهید مارتین با بودجه ۱۱ میلیارد دلاری جنگنده F-22 رپتور را ارتقا می‌دهد

F-22 رپتور برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ میلادی ساخته شد و در آن زمان ساخت F-22 حدود ۳۳۵ میلیون دلار خرج برمی‌داشت. با چنین هزینه‌ای می‌توان راکت فالکون ۹ اسپیس ایکس را پنج بار پرتاب کرد. F-22 در زمان خود جت قدرتمندی محسوب می‌شد و از زمان خود بسیار جلوتر بود. حالا نیروی هوایی ایالات متحده با همکاری شرکت لاکهید مارتین می‌خواهد با بودجه چندین میلیارد دلاری این جنگنده را بروز کنند.

این جت می‌توانست همزمان پرواز سوپرکروز یا ابرپیمایشی، ابرمانورپذیری و ترکیب حسگرها را داشته باشد. جت F-22 به گونه‌ای طراحی شده تا به طرز باورنکردنی چابک باشد. F-22 طوری طراحی شده تا هیچ رد رادیویی، فروسرخ و فراصوت نداشته باشد و حتی با چشم غیرمسلح نیز دیده نشود.

علاوه بر این، این جت سیستم اویونیک یا الکترونیک هوانوردی داشت که با ترکیب حسگرها، داده‌هایی از رادار و سایر سنسورهای خارجی به خلبان کمک می‌کرد تا موقعیت خود را بهتر درک کند. از اولین جت F-22 که تولید شد تاکنون زمان بسیار زیادی گذشته و دیگر مثل دوران گذشته خود توانایی‌های خارق‌العاده‌ای ندارد. به همین دلیل، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا قرارداری به ارزش ۱۰.۹ میلیارد دلار با شرکت لاکهید مارتین بسته تا این جت را بروز کند.

این قرارداد که «پروژه تقویت و پایداری رپتور پیشرفته» یا به اختصار ARES نام دارد، می‌خواهد این جت را مدرن و تقویت کند که تا ده سال آینده نیازی به بروزرسانی دوباره نداشته باشد. این پروژه شامل بروزرسانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری این جت می‌شود. معاون راهبری نیروی هوایی گفته که این رپتورها تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۴۰ ساله می‌شوند و تا زمانی که پروژه جدیدی به وجود بیاید، به عنوان پلی بین تکنولوژی قدیمی و جدید کار خواهند کرد.

نظرات ۱۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato