ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

بیش از ۲۵ هزار تن زباله پلاستیکی مربوط به کرونا در اقیانوس‌ها رها شده است

محققان می‌گویند تا اوایل شهریورماه، ۱۹۳ کشور جهان در مجموع بیش از ۸ میلیون تن زباله پلاستیکی یک بار مصرف مربوط به کرونا اعم از ماسک و برخی تجهیزات درمانی تولید کرده‌اند که بیش از ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۷:۳۰

محققان می‌گویند تا اوایل شهریورماه، ۱۹۳ کشور جهان در مجموع بیش از ۸ میلیون تن زباله پلاستیکی یک بار مصرف مربوط به کرونا اعم از ماسک و برخی تجهیزات درمانی تولید کرده‌اند که بیش از ۲۵ هزار تن از آنها در اقیانوس‌های جهان رها شده‌اند.

رها شدن زباله‌های پلاستیکی مربوط به کرونا می‌تواند جان جانداران دریایی را به مخاطره بیندازد. تیم کارشناسان اقلیم از دانشگاه نانجینگ چین و دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در این پژوهش نوشتند:

پلاستیک‌های رها شده در اقیانوس به راحتی می‌تواند مسافت طولانی را طی کند و با حیات وحش دریایی مواجه شود که این امر منجر به آسیب جدی یا حتی مرگ آن‌ها می‌شود.

زباله پلاستیکی

زباله‌های ناشی از فعالیت انسان‌ها در زمین تاکنون به قدری زیاد بوده که باعث به وجود آمدن «زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام» شده است. محل تجمع زباله‌های بسیار بزرگی در چرخاب شمالی اقیانوس آرام به وسعت ۱.۶ میلیون کیلومتر مربع که از بطری‌های پلاستیکی تا وسایل ماهیگیری در آن وجود دارند.

تاثیرات زباله روی اقیانوس حتی می‌تواند بسیار گسترده‌تر باشد. نویسنده این مقاله توضیح می‌دهد که در طی یک دوره سه ساله، زباله‌های ایجاد شده در زمان بیماری همه گیر کرونا احتمالا شروع به شسته شدن در ساحل، انباشته شدن در ساحل و رسوبات ساحلی خواهند کرد که با این وجود گونه‌های مستقر در خشکی را نیز تهدید می‌کنند. همچنین زباله‌های اگر به میکروپلاستیک تبدیل شوند، می‌توانند پس از وارد شدن به زنجیره غذایی، توسط انسان‌ها مصرف شوند.

محققان این پژوهش عنوان می‌کنند: «این امر یک مشکل طولانی مدت برای محیط زیست اقیانوسی ایجاد خواهد کرد.»

طبق تحقیقات انجام شده ۷۳ درصد زباله‌های پلاستیکی موجود در اقیانوس را ابزارهای پزشکی یکبار مصرف تشکیل می‌دهد. آن‌ها همچنین نتیجه گرفتند که ۷۲ درصد از حجم تمام زباله پلاستیکی از آسیا حاصل می‌شود. آن‌ها برای مقابله با این خطر بزرگ مدیریت بهتر پسماندهای پزشکی در مراکز همه‌گیری، به ویژه کشورهای در حال توسعه را پیشنهاد کردند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی