اپل: کارمندان می‌توانند درباره دستمزشان حرف بزنند

اپل: کارمندان می‌توانند درباره دستمزشان حرف بزنند

پس از ماه‌ها بلاتکلیفی در این باره که کارمندان اپل می‌توانند درباره دستمزد خود صحبت کنند یا نه، حالا کوپرتینویی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که مشکلی از بابت حرف زدن درباره دستمزد، ساعات کاری و شرایط قرارداد کارمندان این شرکت وجود ندارد.

به گزارش NBC News، اپل این خبر را از طریق یادداشتی در یکی از سایت‌های داخلی خود به اطلاع کارمندان رسانده است. این تصمیم در شرایطی گرفته شده که کارمندان در ماه‌های اخیر جنبش‌های مختلفی از جمله AppleToo را برگزار کردند تا به مشکلات شغلی موجود در این شرکت بپردازند.

با وجود اصرار اپل در پرداخت مساوی دستمزدها و مقاومت مدیران در برابر اقدامات کارمندان در این زمینه، صحبت درباره دستمزد و شرایط کار به موجب قوانین فدرال مجاز است. NBC می‌گوید ۸۰ هزار کارمند ثابت و پاره وقت اپل در آمریکا به این سایت داخلی که یادداشت اپل روی آن منتشر شده، دسترسی دارند. در این یادداشت آمده است:

«سیاست‌های ما مانع از صحبت آزادانه کارمندان درباره دستمزد، ساعات کاری یا شرایط قرارداد آن‌ها نیست. از افرادی که خواهان گفتگو هستند می‌خواهیم به هر روشی که صلاح می‌دانند، چه به‌صورت داخلی یا خارجی، از جمله از طریق مدیران خود [یا سایر مجاری مشخص] حرف‌هایشان را مطرح کنند.»

شر اسکارلت

نیویورک تایمز و رویترز هم این خبر را تایید کرده‌اند ولی اپل هنوز به درخواست رسانه‌ها برای تایید این یادداشت واکنشی نشان نداده است. اگر این خبر صحیح باشد، منتقدان اپل به پیروزی مهمی دست پیدا کرده‌اند. یادداشت حاضر نشان می‌دهد که گزارش‌ها درباره سانسور صدای کارمندان در زمینه مشکلات شغلی درست بوده است.

با این حال، به نظر می‌رسد که یادداشت اپل کمی دیر منتشر شده، چون کوپرتینویی‌ها حالا با هشت اتهام کارگری از جمله اخراج غیرمنصفانه و آزار نیروی کار روبرو هستند. این یادداشت می‌تواند شرایط کاری کارمندان اپل را در آینده تغییر دهد، اما باعث پاک شدن کارنامه این شرکت نخواهد شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato