ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

سازمان بهداشت جهانی: گونه دلتا همچنان علت اصلی همه‌گیری کرونا در جهان است

با وجودی که این روزها توجه جهان به گونه جدید کرونا موسوم به اومیکرون جلب شده، سازمان بهداشت جهانی می‌گوید گونه دلتا کرونا همچنان علت اصلی همه‌گیری کرونا در سطح جهان است. سازمان جهانی بهداشت ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۸ آذر ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰

با وجودی که این روزها توجه جهان به گونه جدید کرونا موسوم به اومیکرون جلب شده، سازمان بهداشت جهانی می‌گوید گونه دلتا کرونا همچنان علت اصلی همه‌گیری کرونا در سطح جهان است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که جهان به دلیل گونه جدید کرونا به نام اومیکرون در حالت آماده باش قرار دارد، اما دلتا همچنان عامل اصلی همه‌گیری این بیماری در سطح جهان شناخته می‌شود.

هفته گذشته، آژانس جهانی بهداشت، نوع اومیکرون را که برای اولین بار با عنوان B.1.1.529 شناخته شد، به عنوان گونه نگران‌کننده شناسایی کرد. این بدان معناست که این سویه جدید کرونا می‌تواند مسری‌تر، خطرناک‌تر یا مقاوم‌تر در برابر واکسن‌های موجود و درمان‌های فعلی باشد، هرچند هنوز به صورت قطعی مشخص نیست که بیماری کرونای نوع اومیکرون شدت بیشتری دارد یا خیر.

سویه اومیکرون برای نخستین بار توسط دانشمندان آفریقای جنوبی شناسایی شد و نگرانی‌های بسیاری را به همراه داشت.

«سومیا سوامیناتان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد:

«بیش از 99 درصد موارد ابتلا به کرونا در سراسر جهان به دلیل گونه دلتا است که البته افراد واکسینه شده کمتر در معرض فوت ناشی از عفونت قرار می‌گیرند. اولویت اصلی در شرایط فعلی کسب اطلاعات بیشتر در مورد سویه اومیکرون است.»

اما به نظر می‌رسد سویه دلتا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد، کماکان عامل اصلی ابتلا در سراسر جهان است. کارشناسان بهداشت در مورد قابلیت انتقال گونه اومیکرون نگران هستند. نکته حائز اهمیت آن است که کلیه افرادی که هنوز واکسینه نشده‌اند یا فقط یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، باید به سرعت واکسینه شوند.

مشخصات جهش‌های این گونه قویا نشان می‌دهد که این جهش‌ها می‌توانند قدرت انتقال بالاتری داشته باشند و حتی واکسن‌های فعلی نتوانند اثربخشی لازم را در مورد آن از خود نشان دهند. هرچند هنوز به صورت قطعی نمی‌توان در مورد این مسائل اظهارنظر کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی