وزارت ارتباطات نسخه جدیدی از طرح صیانت را تهیه کرده است که همه از آن بی‌خبر بودیم

وزارت ارتباطات نسخه جدیدی از طرح صیانت را تهیه کرده است که همه از آن بی‌خبر بودیم

نهمین جلسه کمیسیون بررسی طرح صیانت امروز صبح (۸ آذر ۱۴۰۰) برگزار شد و طبق اعلام نمایندگان، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در جلسه‌ای با قالیباف از مجلس خواسته است تا به وزارت ارتباطات و دولت برای ارائه پیشنهادات خود درباره طرح صیانت فرصت داده و آن را در نسخه فعلی اعمال کنند. از سوی دیگر «امیر خوراکیان» معاون حقوقی مرکز ملی فضای مجازی در این جلسه اعلام کرد که ویرایش جدیدی از طرح صیانت از سوی وزارت ارتباطات ارائه شده که ۷۰ درصد آن با نسخه فعلی اشتراک محتوایی دارد اما ۳۰ درصد تغییراتش باعث می‌شود تا حساسیت جامعه و کسب‌وکارها نسبت به طرح صیانت کاهش یابد. موضوعی که پیش از این رسانه‌ای نشده بود و حتی بسیاری از اعضای کمیسیون مشترک نیز از آن آگاه نبودند.

جلسه نهم کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت پس از یک هفته تعطیلی برگزار شد. بخش اعظمی از آن به بررسی درخواست وزارت ارتباطات و دولت برای ارائه پیشنهادات‌شان درباره این طرح اختصاص یافت.

زنگنه، نماینده مجلس در این جلسه از نامه وزیر ارتباطات پرده برداشت که با توجه به مهر محرمانه بودن بر آن، هیچگاه رسانه‌ای نشده بود. زارع‌پور با ارسال نامه‌ای به رئیس کمیسیون مشترک، اعلام کرده بود دولت و وزارت ارتباطات در حال تدوین طرح و پیشنهادات خود پیرامون طرح صیانت هستند. از همین روی با توجه به اینکه دولت به تازگی تشکیل شده است از کمیسیون خواسته شده است تا فرصتی داده شده که این پیشنهادات مطرح و با طرح صیانت تلفیق شود.

زنگنه طرح صیانت

پیشنهادی که به گفته امیر خوراکیان، نماینده مرکز ملی فضای مجازی، ویرایش جدیدی از طرح صیانت بوده که 70 درصد آن از لحاظ محتوایی با نسخه 26 تیر طرح اشتراک دارد اما ساختار آن به گونه‌ای است که نگرانی عمومی جامعه و کسب‌وکارها را رفع کرده و بررسی را برای نمایندگان مجلس تسهیل می‌کند.

در ادامه اما رشیدی، نماینده مجلس به جلسه وزیر ارتباطات و رئیس مرکز ملی فضای مجازی با رئیس مجلس اشاره کرد که در آن درخواست شده بود طبق ماده 142 آیین نامه مجلس، طرح صیانت بار دیگر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع داده شده و با پیشنهادات ارائه شده از سوی دولت تلفیق شود. در حالی که به گفته رشیدی، موافقت ضمنی با این درخواست صورت گرفته بود اما این موضوع به اعضای کمیسیون مشترک اعلام نشده بود.

تقی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک نیز با تایید این جلسه و نامه اعلام کرد با توجه به اینکه درخواست جلسه از سوی وزارت ارتباطات با رئیس مجلس بوده است از همین روی اطلاع‌رسانی به اعضای کمیسیون مشترک صورت نگرفته.

همچنین میرزاپور، نماینده وزارت ارتباطات با اشاره به درخواست زارع‌پور از کمیسیون مشترک، گفت:

«اصل این قانون مورد تایید همه ماست و حکمرانی ملی ما در فضای مجازی بایستی استوار شود. بعد استقرار دولت جدید نیز یک همگرایی در کشور درباره فضای مجازی ایجاد شده است. مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات، ساترا، صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این باره جلساتی داشته‌اند.»

به اعتقاد او، نکته حائز اهمیت، نظام حکمرانی 4 سطحی برای فضای مجازی است. شورای عالی فضای مجازی، کمیسیون‌ها، تنظیم‌گران موضوعی فضای مجازی مثل رگولاتوری و ساترا و همچنین پلتفرم‌های بومی و سکوهای خدمت رسانی به ترتیب 4 سطح این نظام هستند:

«نسخه فعلی طرح صیانت سطح اول و دوم را تا حد خوبی بررسی کرده اما به دو سطح دیگر نپرداخته و تا حدی آن را ضعیف کرده است. در حالی که به خاطر عدم توجه کافی به این نظام 4 سطحی شاهد مشکلات حقوقی و قضایی برای یکی از پلتفرم‌های مطرح کشور هستیم و برای آن‌ها حاشیه درست شده است. اگر معماری حفظ شود، نگرانی پلتفرم‌ها نیز تبدیل به فرصت خواهد شد.»

تمامی این سخنان در حالی مطرح شده که پیش از این تنها اعلام شده بود وزیر ارتباطات حدود 30-40 درصد روی طرح صیانت بحث دارد و خبری از تدوین طرح و پیشنهاد دیگری از سوی این مجموعه رسانه‌ای نشده بود.

اثرات جانبی طرح صیانت در کشور زیاد خواهد بود

در ادامه جلسه، «حسن هاشمی» رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه تاکنون هیچگاه نامه‌ای رسمی از سوی مجلس برای بیان نظرات و پیشنهادات‌شان درباره طرح صیانت دریافت نکرده‌اند، اظهار داشت: «نماینده وزارت ارتباطات در لفافه و با ملاحظه صحبت می‌کند اما به صورت رسمی اعلام می‌کنیم با این طرح به هیچ عنوان به سطح چهارم نخواهیم رسید.»

هاشمی کمیسیون طرح صیانت

او با بیان اینکه در حال حاضر درگیر تحریم‌ها هستیم تاکید کرد تاثیرات جانبی تصویب طرح صیانت در کشور بسیار زیاد خواهد بود.

هاشمی خواست تا این فضا به نصر داده شود تا به صورت تخصصی روی طرح مجلس و پیشنهادات وزارت ارتباطات کار کند: «ما می‌خواهیم با ارائه اطلاعات درست به نمایندگان مجلس، برای کشور تصمیم ساز باشیم.»

نماینده صدا و سیما نیز از نامه رئیس این سازمان به قالیباف پرده برداشت. به گفته وی، جبلی نامه‌ای 6 بندی را به رئیس مجلس ارسال کرده است و در آن خواستار اصلاحاتی در طرح صیانت شده است. تعاریف خدمات پایه کاربردی و اختیارات کمیسیون عالی از جمله مواردی است که به نظر رئیس صدا و سیما بایستی اصلاح شود. نکته جالب توجه عدم اطلاع رئیس کمیسیون مشترک از این نامه بود.

صحبت موافقان و مخالفان درباره طرح پیشنهادی وزارت ارتباطات

ادامه جلسه کمیسیون مشترک به بیان نظرات مخالف و موافق درباره طرح پیشنهادی وزارت ارتباطات اختصاص داشت.

بر همین اساس سه پیشنهاد جمع‌بندی و به صورت استمزاجی به رای گذاشته شد. علت آن نیز حضور تنها 15 تن از اعضای کمیسیون مشترک در جلسه بود.

پیشنهاد اول مبنی بر آن است که اصل بر پیش‌نویس فعلی مجلس بوده و جهت لحاظ نظر دولت و بخش خصوصی، 10 روز به مرکز پژوهش‌ها فرصت داده شود تا جمع‌بندی کرده و نظر خود را به کمیسیون اعلام کند. این پیشنهاد تنها 6 رای کسب کرد.

پیشنهاد دوم نیز طبق پیشنهاد دوم نیز جلسات کمیسیون برای 10 روز تعطیل شده، نمایندگان مرکز پژوهش‌ها در کمیته‌های تخصصی این کمیسیون حضور یافته و جمع‌بندی نهایی به کمیته کسب‌وکار اعلام شود. این پیشنهاد نیز 7 رای کسب کرد.

پیشنهاد سوم نیز مبنی برا آن بود که جلسه بعدی کلیات طرح صیانت بررسی شده و در ادامه جلسات به ملاحظات دولت نیز توجه شود که به رای گذاشته نشد.

رای‌گیری و تصمیم‌گیری نهایی درباره این سه پیشنهاد به جلسه آینده کمیسیون مشترک موکول شد که فردا ساعت 16 برگزار خواهد شد.

همچنین طبق تصمیم‌گیری انجام شده چهار کمیته فرهنگی و رسانه، زیرساخت، کسب‌وکار و امنیت و حقوقی تشکیل شده و اعضای کمیسیون مشترک بایستی در این کمیته‌ها عضو شوند.

لازم به ذکر است رشیدی در این جلسه بابت اظهاراتش درباره پیام‌رسان بله و عضویت ناخواسته در این پیام‌رسان عذرخواهی کرد. به گفته وی این موضوع براساس یک سوءتفاهم بوده و خود به صورت آگاهانه در روزهای ابتدایی این پیام‌رسان در آن عضو شده بود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato