سرویس استعلام آنلاین افراد تحت پوشش کمیته امداد راه‌اندازی شد

سرویس استعلام آنلاین افراد تحت پوشش کمیته امداد راه‌اندازی شد

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اعلام کرد سرویس استعلام برخط (آنلاین) افراد تحت پوشش کمیته امداد، در اختیار قضات قرار گرفته است. با این سرویس می‌توان به صورت آنلاین، استعلامات قضایی در خصوص افراد تحت پوشش کمیته امداد را انجام داد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از واحد خبر «مافا» دستگاه قضا، «کاظمی‌فرد»، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در جریان جلسه شورای عالی قوه قضاییه، هوشمند‌سازی را راه برون‌رفت بسیاری از مشکلات نظیر کاهش حجم کاری قضات، حفظ کرامت ارباب رجوع، کاهش هزینه‌ها و بهبود فرآیند‌های دادرسی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در یکی از بند‌های ماده 117 برنامه ششم توسعه از قوه قضاییه خواسته شده که زمینه استعلامات الکترونیک را فراهم کند، گفت:

«در حال حاضر سرویس استعلام برخط افراد تحت پوشش کمیته امداد در اختیار همکاران قضایی قرار گرفته است و از این پس همکاران قضایی می‌توانند به صورت برخط، سریع و دقیق، استعلامات قضایی در خصوص این افراد را انجام دهند.»

به گفته رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، از این پس قضات با استفاده از سرویس استعلام آنلاین افراد تحت پوشش کمیته امداد می‌توانند در زمینه‌های تشخیص معافیت از پرداخت هزینه‌های دادرسی در پرداخت محکوم‌به استفاده کنند.

لازم به ذکر است آیین‌نامه اجرایی ماده 117 برنامه ششم توسعه، قوه‌قضاییه را مکلف است جهت دسترسی الکترونیکی و آنلاین به اطلاعات اموال محکوم‌­علیه بر بستر شبکه ملی عدالت، سامانه و زیرساخت‌­های لازم را ایجاد کند. مراجع دارنده اطلاعات نیز موظف‌اند امکان استعلام برخط اطلاعات را از طریق سامانه برای قوه قضاییه فراهم کنند.

همچنین به منظور پاسخگویی به استعلام‌های موضوع این آیین‌­نامه، دستگاه‌های اجرایی مکلفند با بکارگیری امکانات فنی و خدمات ارتباطی، سامانه‌های الکترونیک خود را به نحوی ایجاد یا بروزرسانی کنند که هرگونه تبادل و پاسخگویی استعلام‌­های بهره‌­برداران سامانه توسط دستگاه‌های اجرایی صرفا به صورت برخط (آنلاین) از طریق سامانه قابل انجام باشد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato