ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

افزایش ۲۶ درصدی عرضه کارت گرافیک در سال ۲۰۲۱ همزمان با کمبود جهانی تراشه

با وجودی که اکثر صنایع در سراسر جهان با کمبود و بحران تراشه روبرو هستند، داده‌های آماری موسسه تحلیلی بازار «JPR» از افزایش حدود ۲۶ درصدی عرضه کارت گرافیک در سال جاری میلادی خبر می‌دهد. ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۷ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۰

با وجودی که اکثر صنایع در سراسر جهان با کمبود و بحران تراشه روبرو هستند، داده‌های آماری موسسه تحلیلی بازار «JPR» از افزایش حدود ۲۶ درصدی عرضه کارت گرافیک در سال جاری میلادی خبر می‌دهد.

با وجودی که آمارها از افزایش تولید و عرضه کارت گرافیک در سال جاری میلادی خبر می‌دهد، اما کاربران از مشکلات مربوط به عدم توانایی در خرید کارت گرافیک می‌گویند و سوالی که در این میان مطرح می‌شود آن است که اگر حجم عرضه کارت گرافیک به بازار افزایش پیدا کرده، علت چنین مشکلاتی چیست؟

افزایش عرضه کارت گرافیک

بر اساس داده‌های آماری و تحلیل بازار انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی JPR، حجم تولید کارت‌های گرافیک در طول سال جاری میلادی در حدود 26 درصد افزایش یافته است. شرکت‌های انویدیا و AMD در سال 2021 در حدود 12.7 میلیون کارت گرافیک به بازار عرضه کرده‌اند که درمقایسه با سال 2020 بیش از یک میلیون واحد افزایش را نشان می‌دهد. گفتنی است این آمار فقط مربوط به کارت‌های گرافیک آنبورد (AIB) است که شامل کارت‌های مورد استفاده در رایانه‌های شخصی دسکتاپ، سرورها، ایستگاه‌های کاری، ابزارهای علمی، و کارت‌های گرافیک برای استخراج رمزارز می‌شود و شامل کارت‌های گرافیک یکپارچه در سیستم‌های پایین رده نخواهد شد.

داده‌های آماری همچنین نشان می‌دهد میزان عرضه کارت گرافیک در سه ماهه جاری در مقایسه با فصل قبلی در حدود 11 درصد افزایش یافته است ولی این حجم عرضه هنوز در مقایسه با میزان عرضه در مدت مشابه سال گذشته میلادی کمتر است. در مدت مشابه سال 2020، حجم عرضه کارت گرافیک رشد 17 درصدی را ثبت کرده بود.

به علاوه گفتنی است که میزان عرضه کارت گرافیک MD  نسبت به انویدیا براساس داده‌های آماری فصلی افزایش بیشتری را نشان می‌دهد.

در مقایسه با سه ماهه قبل، AMD در 17.7 درصد کارت گرافیک دسکتاپ بیشتری به بازار عرضه کرده است که از رشد 20.8 درصدی تولید نسبت به سال قبل خبر می‌دهد. همچنین عرضه انویدیا رشد سه ماهه 9.3 درصدی کمتری را تجربه کرده اما از نظرمیزان عرضه کارت گرافیک به بازار رشد سالانه 27.1 درصدی را نشان می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی