ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بسته باتری
اخبار خودرو

کاهش شگفت انگیز قیمت باتری خودروهای برقی در دهه گذشته

با کاهش روز افزون قیمت باتری، خودروهای برقی راحت‌تر می‌توانند با خودروهای احتراق داخلی رقابت کنند. در سال‌های اخیر قیمت باتری خودروهای برقی به طور چشم گیری کاهش پیدا کرده است. به طور معمول افزایش ...

پویا بهرامی
نوشته شده توسط پویا بهرامی | ۱۸ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۰

با کاهش روز افزون قیمت باتری، خودروهای برقی راحت‌تر می‌توانند با خودروهای احتراق داخلی رقابت کنند. در سال‌های اخیر قیمت باتری خودروهای برقی به طور چشم گیری کاهش پیدا کرده است.

به طور معمول افزایش تقاضا باعث گران شدن می‌شود اما این مسئله در طولانی مدت در مورد باتری خودروهای برقی صدق نمی‌کند.

در بحبوحه همه‌گیری کرونا، کمبود جهانی تراشه، تعطیلی گسترده خودروسازان و تورم جهانی باعث گران شدن همه محصولات و تولیدات شده است اما این مسئله شامل حال باتری‌ها نمی‌شود.

در حال حاضر به علت استخراج گسترده مواد اولیه و افزایش تولیدکنندگان باتری و تلاش آن ها برای پاسخ به نیازها باعث شده تا قیمت باتری‌های لیتیوم یونی روز به روز کاهش پیدا کند.

بر طبق بررسی سالانه بخش انرژی‌های نوین بلومبرگ، قیمت بسته باتری از سال 2020 تا سال 2021 در حدود 6 درصد کاهش پیدا کرده است.

در سال 2010 قیمت میانگین بسته باتری لیتیوم یونی برابر با 1200 دلار در هر کیلووات ساعت بوده است. این عدد با کاهش 89 درصدی به 132 دلار به ازای هر کیلووات ساعت رسیده است.

سال گذشته به ازای هر کیلووات ساعت باید مبلغ 140 دلار پرداخت می‌کردید.

این ارقام میانگین قیمت باتری‌های به کار رفته در خودروهای برقی، اتوبوس و ذخیره سازهای انرژی است.

اگر بخواهیم تنها قیمت بسته به کار رفته در خودروهای برقی را محاسبه کنیم به رقم 118 دلار به ازای هر کیلووات بر ساعت می‌رسیم. با تجزیه بسته باتری و رسیدن به سلول های باتری این رقم به 97 دلار کاهش پیدا می‌کند.

در نتیجه فقط 82 درصد از قیمت کل بسته باتری مربوط به سلول های آن می‌شود.

کمترین قیمت بسته باتری در کشور چین با رقم 111 دلار است. در اروپا قیمت تا 60 درصد بالا می رود و در ایالات متحده آمریکا نیز در حدود 40 درصد بیشتر از چین است.

با این وجود انتظار می‌رود که قیمت‌ها اندکی افزایش پیدا کند. این مسئله به خصوص در نیمه دوم سال مشاهده می‌شود. انتظار می‌رود که متوسط قیمت یک سلول در حدود 10 دلار به ازای هر کیلووات ساعت به نسبت سه ماهه اول سال افزایش پیدا کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی