ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس بانک مرکزی خبر داد: رمزارز ملی در آینده نزدیک راه اندازی می‌شود

رئیس بانک مرکزی در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، با بیان اینکه موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است از تدوین زیرساخت و دستورالعمل های ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۴:۲۳

رئیس بانک مرکزی در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، با بیان اینکه موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است از تدوین زیرساخت و دستورالعمل های مربوط به رمزپول ملی در آینده نزدیک خبر داد. این برای بار چندم طی چند سال اخیر است که بانک‌مرکزی درباره این موضوع اطلاع رسانی می‌کند.

«علی صالح آبادی»، با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن پروژه رمز پول ملی، گفت: «موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که در آینده نزدیک به صورت آزمایشی راه اندازی خواهد شد. نکته مهم در این مورد تدوین زیرساخت و دستورالعمل‌های اجرایی است که در حال انجام است.»

گسترش تعاملات با کشورهای همسایه

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان این که گسترش مراودات اقتصادی و تجاری با همسایگان بسیار مهم، حیاتی و دارای اهمیت راهبردی است، گفت: «این نشست سرآغازی برای همکاری‌های بانک مرکزی و وزارت امور خارجه در راستای گسترش تعاملات اقتصادی خواهد بود.»

رئیس شورای پول و اعتبار، همچنین در ادامه به تشریح جزئیات چرخه امور در سامانه نیما پرداخت و افزود: «بانک مرکزی دخالتی در تعیین نرخ ارز در سامانه نیما ندارد و توافق بین صادر کننده و وارد کننده تعیین کننده نرخ حواله ارز در این سامانه است.»

تکرار یک وعده درباره رمز دارایی

صالح آبادی همچنین در مهر ماه امسال هم با اعلام خبری درباره رمزارز ملی اعلام کرده بود: «در آینده رمز پول ملی را به صورت آزمایشی راه اندازی خواهیم کرد که در حال حاضر بانک مرکزی بررسی های خود را روی آن انجام می‌دهد. امیدواریم ضوابط آن در شورای پول و اعتبار نهایی شود و این اتفاق که به صورت محدود در کشورهای دنبال شده، در ایران نیز راه اندازی شود.»

شهریور امسال هم مدیر یکی از بانک‌های نیمه خصوص اعلام کرده بود، باید بتوانیم ریال را در قالب رمز ارز منتشر کنیم و در قراردادهای دوجانبه با کشورهای همسایه از این ابزار استفاده کنیم.

اهمیت این موضوع از آنجایی است که CBDC ها نیازی به سوئیفت ندارند و حتی به بلاکچین جهانی نیز نیاز نیست. بانک مرکزی ایران در حال راه اندازی CBDC است و از آنجایی که بلاکچین یک بستر و شبکه جهانی است، که مانند سوئیفت و مخابرات می‌توان از آن استفاده کرد، می‌توانیم به سمت استفاده از CBDC ها در بستر بلاکچین داخلی حرکت کنیم.

به هر روی استفاده از رمز ارز ملی یا به عبارتی دیگر دارایی دیجیتال ملی، ماه‌است از سوی بانک مرکزی طرح شده و همچنان در جلسات متفاوت، مورد توجه قرار می‌گیرد. حالا باید منتطر باشیم تا زمانی که بانک مرکزی به طور رسمی از رمزدارایی‌های ملی رونمایی کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی