دیجی‌تک؛ وب ۳ به زبان ساده

دیجی‌تک؛ وب ۳ به زبان ساده

این روزها آینده اینترنت بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کرده است. از نظر بسیار از کارشناسان، آینده با متاورس تعریف می‌شود و از نظر بسیاری دیگر این اتفاق با توسعه وب ۳ خواهد افتاد. در این ویدیو به توضیح وب ۳ می‌پردازم.

تماشای ویدیو در یوتوب دیجیاتو:

تماشای ویدیو در آپارات دیجیاتو:

وب ۳ در اصل سومین دوره از اینترنت است که می‌خواهد هر دو خوبی وب ۱ و وب ۲ را به کاربران هدیه دهد. وب ۱ به عصری از اینترنت گفته می‌شود که صفحات وب‌سایت‌ها، فاقد هر گونه تعاملی با کاربر بوده و صرفا نوشته‌ای به منظور افزایش آگاهی کاربران بود.

در این دوره از اینترنت که از اوایل دهه ۷۰ میلادی شروع شد، شما به عنوان کاربر اینترنت هیچ گونه دخل و تصرفی در تغییر یا ایجاد محتوای یک وب‌سایت نداشتید و فقط می‌توانستید آن را مطالعه کنید.

وب ۲ که به عقیده بسیاری از کارشناسان از سال ۲۰۰۴ آغاز شده و تا همین الان هم ادامه دارد، به کاربران اجازه می‌دهد در تولید محتوای اینتنرتی سهم داشته باشند. این کار به کمک ایجاد پلتفرم‌های متمرکز صورت می‌گیرد.

وب ۳

پلتفرم‌های متمرکز مانند گوگل، متا، توییتر، یوتوب یا هر شبکه اجتماعی دیگری، به شما اجازه می‌دهند با تولید محتوا در آن چه که به جهان نشان داده می‌شود، سهم داشته باشید اما در عوض از شما داده‌هایی را به منظور ارائه خدمات بهتر جمع‌آوری می‌کنند. البته کمپانی‌هایی مانند گوگل، این داده‌ها را به شرکت‌های شخص ثالثی می‌فروشند تا درآمدزایی هم داشته باشند. برای همین است به که عصر وب ۲ می‌گویند دوران درآمدزایی از داده‌های کاربران.

وب ۳ به کلی این قضیه را زیر سوال می‌برد و می‌خواهد کاری کند تا کاربر مالک محتوای خود باشد و اگر قرار است از این محتوا درآمدی کسب شود، بیشتر آن به جیب خود کاربر برود تا مالک پلتفرمی که محتوا روی آن آپلود شده است.

وب ۳ وعده‌های بسیاری می‌دهد که در این ویدیو به سراغ آن می‌روم و همه را کامل توضیح خواهم داد. در نتیجه ویدیوی فوق را به هیچ عنوان از دست ندهید.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato