ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مروری بر اقدامات بازار برای توسعه‌دهندگان؛ قابلیت افزایش نرخ تبدیل بازدید به نصب در راه است

بازار طی یک سال گذشته کوشیده است با درنظر گرفتن بازخوردهای توسعه‌دهندگان، در جهت پاسخ‌گویی به نیازها و دغدغه‌های آنان اقدام کند. در آینده‌ای نزدیک نیز امکان AB Test در دسترس توسعه‌دهندگان قرار خواهد گرفت ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۳ دی ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۴

بازار طی یک سال گذشته کوشیده است با درنظر گرفتن بازخوردهای توسعه‌دهندگان، در جهت پاسخ‌گویی به نیازها و دغدغه‌های آنان اقدام کند. در آینده‌ای نزدیک نیز امکان AB Test در دسترس توسعه‌دهندگان قرار خواهد گرفت که این امکان را به آنان می‌دهد تا نرخ تبدیل بازدید به نصب را در برنامه خود افزایش بدهند.

مارکت اندرویدی بازار در سال 1400 بازار با درنظرگرفتن بازخوردهای توسعه‌دهندگان و با هدف پاسخ‌گویی به نیازها و دغدغه‌های آنان کوشیده است خدمات خود به توسعه‌دهندگان را بهبود و گسترش دهد.

این مطلب نگاهی است به اقدام‌های بازار در یک سال گذشته؛ همچنین از زبان مدیر محصول تیم تجربه توسعه‌دهندگان بازار به خدمات پیش‌روی بازار برای توسعه‌دهندگان بازی و برنامه اشاره خواهد شد؛ تا افراد با امکانات و قابلیت‌‌هایی که در آینده نزدیک در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهد گرفت، آشنا شوند.

گام‌های پیش‌روی بازار

«محمد تکلو»، مدیر محصول تیم تجربه توسعه‌دهندگان بازار از پیاده‌سازی قابلیت‌ها و امکانات جدیدی در آینده‌ نزدیک خبر داد:

«امکان AB Test ازجمله قابلیت‌های جدیدی است که به‌زودی در بازار از آن پشتیبانی خواهیم کرد. توسعه‌دهندگان با استفاده از این امکان می‌توانند روی اجزای کلیدی صفحه جزئیات برنامه‌ خود، از جمله اسکرین‌شات‌ها و توضیحات برنامه، AB Test اجرا کنند.»

به گفته‌ وی قابلیت AB Test به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا نرخ تبدیل بازدید به نصب را در برنامه خود افزایش بدهند.

«بهبود فرایند ایجاد برنامه» در پیشخان توسعه‌دهندگان از دیگر بروزرسانی‌های آینده‌ بازار خواهد بود. تکلو با اشاره به این‌که این بهبود با درنظرگرفتن بازخوردهای توسعه‌دهندگان صورت گرفته است، گفت:

«فرایند ایجاد برنامه در پیشخان به‌زودی دچار تغییراتی خواهد شد. این اصلاحات با هدف بهبود تجربه‌ی کاربری صورت خواهد گرفت. به‌عبارت‌دیگر، قصد داریم توسعه‌دهندگان فرایند ایجاد برنامه در پیشخان را بدون هرگونه ابهام و به‌آسانی طی کنند.»

مدیر محصول تجربه‌ توسعه‌دهندگان بازار همچنین از «ارائه آمار جدید» به توسعه‌دهندگان خبر داد: «ما در بازار همواره در تلاش برای بهبود آمار خود و ارائه‌ی آمارهای مورد نیاز به توسعه‌دهندگان هستیم. در راستای تحقق این هدف، به‌زودی آمار conversion بازدید به نصب صفحه‌ی برنامه و داده‌های دموگرافیک، مانند توزیع سن، جنسیت و موقعیت کاربران، را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهیم داد. توسعه‌دهندگان با دیده‌بانی و ارزیابی پیوسته‌ی این داده‌‌ها می‌توانند تصمیم‌‌های دقیق‌تری برای ارتقاء محصول خود بگیرند.»

تکلو از توسعه‌دهندگان خواست تا با مشارکت در سرویس بوف و ثبت درخواست‌ قابلیت جدید به بهبود خدمات بازار کمک کنند: «با مشارکت هرچه بیشتر توسعه‌دهندگان در سرویس بوف و ثبت درخواست‌های بیشتر، تیم‌های فنی درمورد برنامه‌ریزی‌های آینده‌ی خود و پیاده‌سازی قابلیت‌های مختلف، دید دقیق‌تری پیدا خواهند کرد و نیاز توسعه‌دهندگان بیشتری را پوشش خواهند داد.»

در ادامه اقدامات بازار طی یک سال گذشته را مرور خواهیم کرد.

رهانش تدریجی (Staged Rollout)

بازار در دی ماه 1399 امکان «رهانش تدریجی» به توسعه‌دهندگان را معرفی کرد. رهانش تدریجی ابزاری موثر در فرآیند مدیریت انتشار برنامه و بازی است. توسعه‌دهندگان با استفاده از این امکان می‌توانند بروزرسانی برنامه و بازی خود را به تدریج و ابتدا برای درصد مشخصی از کاربران ارائه دهند و پس از گرفتن بازخورد از آنان و انجام اصلاحات لازم، سرانجام آن بروزرسانی را در اختیار همه کاربران خود قرار دهند.

بارگذاری چند بسته در یک رهانش (Device Specifications)

امکان «بارگذاری چند بسته در یک رهانش» که در بهمن ماه 99 فعال شد، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا بسته‌هایی با پیکربندی‌های متفاوت از برنامه خود را یک رهانش بارگذاری کنند.

با استفاده از این قابلیت، کاربران هنگام نصب به‌صورت خودکار سازگارترین برنامه با نسخه‌ SDK و معماری پردازنده‌‌ دستگاه خود را دریافت و به برنامه دسترسی پیدا می‌کنند.

کاهش سهم بازار

پایان سال 1399 با خبر کاهش سهم بازار از درآمد توسعه‌دهندگان همراه شد. طبق این خبر، بازار با هدف حمایت از توسعه‌دهندگان، سهم خود را از اولین یک‌ میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش هر توسعه‌دهنده‌ در هر سال را از 30 به 15 درصد کاهش داد.

این تصمیم به گفته بازار، بستری برای ارتقای خدمات توسعه‌دهندگان به کاربران فراهم می‌‌آورد و به رشد بازی‌ها و برنامه‌های بومی کمک می‌کند.

سرویس بوف (درخواست قابلیت جدید)

راه‌اندازی سرویس بوف در ارتباط مستقیم بازار با توسعه‌دهندگان و شنیدن صدای توسعه‌دهندگان نقش مهمی ایفا کرده است. توسعه‌دهندگان با استفاده از این امکان می‌توانند از نقشه‌ راه پیشخان باخبر شوند، قابلیت‌‌ها و امکانات مورد نظر خود را به‌صورت مستقیم درخواست بدهند و درصورت‌ مشاهده هرگونه مشکل آن را بی‌واسطه‌ گزارش کنند.

بوف کافه بازار

از ابتدای اسفند 99، زمان راه‌اندازی این سرویس، درخواست‌ها و گزارش‌های توسعه‌دهندگان به‌صورت روزانه در بازار مورد بررسی قرار گرفته و در سریع‌ترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ داده شده است.

فایل‌های پیوست برنامه (OBB)

اولین اقدام بازار در سال 1400، فعالسازی امکان استفاده از فایل‌های پیوست (OBB) بود. تا پیش از این امکان، توسعه‌دهندگان می‌بایست تمامی دارایی‌های برنامه‌ خود را در قالب یک فایل APK در بازار بارگذاری می‌کردند.

درنتیجه، هنگام دریافت بروزرسانی حجم بالای دانلود بر تجربه‌ کاربران تاثیر منفی می‌گذاشت. برای حل این مشکل، بازار این امکان را فراهم آورد تا توسعه‌دهندگان برای هر بسته از برنامه‌ خود، دو فایل پیوست حجیم (OBB) در پیشخان بارگذاری کنند.

انتشار برنامه‌ی Trusted Web Application

با فعال‌شدن امکان انتشار برنامه‌ TWA در خرداد ماه سال جاری، توسعه‌دهندگان بازار می‌توانند با رعایت پروتکل‌ TWA، برنامه‌های Web View و PWA را در بازار منتشر کنند. Trusted Web Activity راه حل جدیدی است که برای باز‌کردن محتوای web-app در برنامه‌‌هایی مانند Progressive Web App یا PWA به کار می‌رود.

این پروتکل به بهبود عملکرد برنامه‌های web view کمک می‌کند و با نمایش یک مرورگر کروم تمام‌صفحه در برنامه‌ اندرویدی، امکان استفاده از تمامی قابلیت‌ها و امکانات کروم را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

پشتیبانی از ‌App Bundle

تیر ماه انتشار برنامه با فرمت اپ‌باندل در بازار امکان‌پذیر شد. اپ باندل (aab.) یک فرمت انتشار جدید برای برنامه‌های اندرویدی است که تمامی کدهای کامپایل‌شده (compiled) و منابع (resources) برنامه را دربرمی‌گیرد. توسعه‌دهندگان با استفاده از این فرمت می‌توانند برنامه‌ خود را با سرعت بیشتری توسعه‌ دهند و در هزینه ساخت آن صرفه‌جویی کنند.

حجم برنامه‌ای که با فرمت باندل منتشر می‌شود به‌طور میانگین تا 15 درصد کاهش پیدا می‌کند. افزون‌براین، کاربران برنامه‌‌های باندلی را در حالتی بهینه و متناسب با دستگاه خود دریافت می‌‌کنند.

بروزرسانی وب‌سایت و پیشخان توسعه‌دهندگان

همزمان با پشتیبانی از اپ باندل، وب‌سایت و پیشخان توسعه‌دهندگان بازار نیز بروزرسانی شد. این بروزرسانی در چند مرحله‌ مختلف، ازجمله بازطراحی و ارتقای رابط کاربری وب‌سایت، بروزرسانی محتوای مستندات و افزودن‌ دسته‌بندی‌ها و مستندات جدید صورت گرفته است.

افزون‌بر این، فهرست پیشخان توسعه‌دهندگان نیز بازطراحی شد و رابط کاربری آن بهبود پیدا کرد و برای هدایت دقیق‌تر توسعه‌دهندگان، چندین راهنما به امکانات مختلف پیشخان افزوده شد.

سرویس اشتراک

شهریور ماه به سرویس اشتراک بازار ویژگی‌های جدیدی افزوده شد. پس از این بروزرسانی، توسعه‌دهندگان این امکان را پیدا کردند تا اشتراک‌ها را در بازه‌های زمانی متنوع‌تری، ازجمله 60 روزه، 90 روزه و 180 روزه تعریف کنند.

همچنین، توسعه‌دهندگان اکنون این امکان را دارند تا درصورت نیاز حق اشتراک کاربران خود را بازگشت بدهند. فراهم‌شدن امکان خرید مجدد اشتراک از بازار من و امکان اطلاع‌رسانی به کاربران در مورد اتمام انقضای اشتراک نیز از دیگر ویژگی‌های سرویس جدید اشتراک بازار است.

راهنمای بازی‌ها و برنامه‌‌های برگزیده

آبان ماه یک راهنما با عنوان «بازی‌ها و برنامه‌‌های برگزیده» در بازار منتشر شد. توسعه‌دهندگان با استفاده از این راهنما می‌‌توانند با لیست‌های مختلف برنامه‌ها و بازی‌های برگزیده در صفحات بازار، فرآیندهای سیستمی و غیرسیستمی انتخاب برگزیده‌ها و معیارهای لازم برای برگزیده‌شدن در بازار آشنا شوند.

این راهنما به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا برنامه و بازی خود را در میان برگزیده‌های صفحه‌ اول بازار و صفحات دسته‌بندی‌ها قرار دهند و به‌ دست کاربران بیشتری برسانند.

ای‌پی‌آی پیشخان توسعه‌دهندگان بازار

پایان آبان امکان استفاده از API پیشخان با هدف مکانیزه‌‌کردن فرآیند مدیریت برنامه و بازی در بازار فراهم شد. با استفاده از این قابلیت، توسعه‌دهندگان دیگر برای انجام برخی از امور مدیریت برنامه و بازی خود، ازجمله ایجاد رهانش، حذف رهانش و افزودن بسته، نیازی به مراجعه به رابط کاربری پیشخان ندارند.

API پیشخان بازار

همچنین، با API پیشخان بازار فرآیند انتشار پیوسته و آنی (CI/CD) امکان‌پذیر می‌شود و توسعه‌دهندگان می‌توانند مراحل مربوط به بارگذاری و انتشار نسخه جدید برنامه و بازی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن طی کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی