ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مدارگرد چینی تیان‌ون-۱ با مریخ سلفی گرفت

مدارگرد مریخی تیان‌ون-۱ (Tianwen-1) چین در سال نو میلادی تصویری با دوربین کوچک خود در مدارش به دور این سیاره گرفت و همه را شگفت زده کرد. این دوربین می‌تواند از مدارگرد جدا شود مستقل ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۱۴ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰

مدارگرد مریخی تیان‌ون-۱ (Tianwen-1) چین در سال نو میلادی تصویری با دوربین کوچک خود در مدارش به دور این سیاره گرفت و همه را شگفت زده کرد. این دوربین می‌تواند از مدارگرد جدا شود مستقل از آن در مدار حرکت کند که به تیان‌ون-۱ کمک کرد تا در مدار مریخ از خودش سلفی بگیرد.

این تصویر جدید که سازمان ملی فضایی چین یا CNSA آن را منتشر کرده، تیان‌ون-۱ را نشان می‌دهد که بر فراز قطب شمال مریخ قرار دارد و آرایه خورشیدی و آنتن‌هایش در تصویر کاملا واضح است. در تصویر دیگر، این دوربین یک نمای کلوزآپ از مدارگرد و کلاهک یخی شمالی مریخ ثبت کرد.

سلفی مدارگرد تیان‌ون-۱ با مریخ

این تصاویر منظره خیره‌کننده‌ای از فضاپیمای تیان‌ون-۱ را در مدار سیاره دیگری نشان می‌دهد و بدنه طلایی‌رنگ این مدارگرد را به نمایش می‌گذارد. در تصویر کلوزآپ، آنتن راداری مدارگرد دیده می‌شود که موازی با آرایه خورشیدی قرار دارد.

این تصاویر بازخورد خوبی در شبکه‌های اجتماعی دریافت کردند و حتی مهندسان پروژه‌های عکاسی مریخ در سایر سازمان‌های فضایی به آن واکنش نشان دادند. این مدارگرد قبلا هم چنین کاری انجام داده بود. در راه رسیدن به مریخ، مدارگرد تیان‌ون-۱ دوربینی را در مسیر رها کرد تا تصاویری از حرکتش در فضای بین سیاره‌ای ثبت کند.

مدارگرد تیان‌ون-۱

این تصاویر برای تقویت روابط عمومی سازمان فضایی چین برنامه‌ریزی شده بودند و در تاریخ‌های خاصی منتشر شدند. سلفی تیان‌ون-۱ در اعماق فضا در روز ملی چین یعنی یکم اکتبر منتشر شد. همچنین، مهندسان این پروژه اعلام کردند که تیان‌ون-۱ تنها چند روز قبل از روز سال نو چین در سال ۲۰۲۱ وارد مدار می‌شود و این موفقیت را با جشن‌های رسمی کشور خود ماندگار کردند.

البته که باید گفت از این تصاویر در ماموریت هم استفاده شد و با آن‌ها موقعیت مدارگرد تیان‌ون-۱ را پس از یکسال در مدار بررسی کردند. سازمان فضایی چین اعلام کرد که این مدارگرد پس از یک سال به دور مریخ در وضعیت خوبی قرار دارد.

تصویر ترکیبی از یوتوپیا پلنیتیا

علاوه بر این، CNSA مختصری از اطلاعات مریخ‌نورد ژورنگ (Zhurong) هم در اختیار عموم قرار داد و تصویری با ترکیب سه عکس منتشر کرد که فضای یوتوپیا پلنیتیا در مریخ را نشان می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی