ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

ستاره‌شناسان جسمی مرموز که غبار در فضا پرتاب می‌کند را کشف کردند

آسمان بیکران بالای سر ما مملو از اجرام کیهانی با ویژگی‌های متفاوت است. یکی از این اجرام که توانایی به چالش کشیدن درخشندگی ستارگان دیگر را نیز دارد، به تازگی کشف شده است. اخترشناسان که ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۱۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۰

آسمان بیکران بالای سر ما مملو از اجرام کیهانی با ویژگی‌های متفاوت است. یکی از این اجرام که توانایی به چالش کشیدن درخشندگی ستارگان دیگر را نیز دارد، به تازگی کشف شده است.

اخترشناسان که در پی یافتن سیارات فراخورشیدی داده‌های ماهواره‌ای «TESS» را بررسی می‌کردند، به جسمی با ویژگی‌های عجیب برخورد کردند: جسمی که میزان روشنایی آن متغیر است و همانند ستاره‌ای رفتار می‌کند که درحال کسوف است. آن‌ها این ستاره را «TIC 400799224» نامیدند و پس از انجام تجزیه و تحلیل‌های بیشتر دریافتند، در واقع آنچه مشاهده شده است یک سیستم دوتایی از ستاره‌ها است که یکی از آن‌ها توسط جسم مرموز دیگری در حال چرخش است. محققان گمان می‌کنند که یک سیارک بزرگ یا حتی سیاره‌ای کوچک در حال انتشار ابرهایی از جنس غبار است. این ابرها سبب می‌شوند تا نور ستاره‌ها از دید ما متغیر باشد.

TESS که در سال 2018 به فضا پرتاب شد، وظیفه یافتن سیارات فراخورشیدی – جهان‌های فراتر از منظومه شمسی – را دارد. این سیارات از مقابل ستاره‌های میزبان خود عبور می‌کنند و باعث کاهش روشنایی ستاره و بدین ترتیب دشوار شدن شناسایی آن می‌شوند. TESS تاکنون 172 سیاره فراخورشیدی کشف کرده است. 4703 سیاره دیگر نیز در انتظار تجزیه و تحلیل‌های بیشتر هستند تا وضعیت آن‌ها مشخص شود. شناخت این جهان‌های بیگانه به دانشمندان سیاره‌شناسی کمک می‌کند تا جمعیت سیاره‌های جهان و تنوع آن‌ها را تخمین بزنند.

به نظر می‌رسد TIC 400799224 یک ستاره دوتایی است که به دور یکدیگر می‌چرخند. براساس این مقاله، ستارگان حدود 300 واحد نجومی از هم فاصله دارند – یک واحد نجومی میانگین فاصله زمین تا خورشید است. تیم تحقیقاتی هنوز مطمئن نیست که کدام ستاره میزبان شی مرموزی است که باعث کاهش روشنایی ستاره دیگر می‌شود. کم نور شدن ستاره تقریبا هر 19.77 روز یکبار اتفاق می‌افتد. اما نکته قابل توجه آنجاست که طول این دوره، شدت روشنایی و شیب نمودار تغییرات آن در هر دوره بسیار متفاوت از دوره پیشین است.

متناوب بودن این پارامترها، محققان را به این باور می‌رساند که این ستاره در کنترل جسمی چرخان است. سپس آن‌ها با مشاهده مقادیر کمینه که در این پارامترها بدست می‌آوردند، حدس زدند که محتمل‌ترین عامل وجود ابری از جنس گرد و غبار است که به صورت پراکنده منتشر می‌شود. تحقیقات این تیم در مجله «Astronomical» منتشر شده است.

چیزی که TIC 400799224 را بسیار عجیب می‌کند، سایز بزرگ ابرهای گرد و غبار است. این ابرها اندازه‌ای بزرگتر از حالت معمول دارند. ستاره‌شناسان گمان می‌کنند این ابرها از فروپاشی آهسته جسمی – شاید یک سیاره کوتوله - در خارج از منظومه شمسی بوجود آمده باشند، اما هنوز اطلاعات دقیقی در مورد این منبع موجود نیست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی