ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واکسن کرونا مدرنا
علمی

مدرنا: نتیجه عملکرد واکسن اختصاصی امیکرون در ماه مارس مشخص می‌شود

مدیرعامل مدرنا می‌گوید واکسن اختصاصی کرونا امیکرون این شرکت تا چند هفته دیگر وارد فاز کارآزمایی بالینی می‌شود. مدرنا انتظار دارد که داده‌های لازم برای ارائه به رگولاتورهای سلامت تا ماه مارس آماده شود. «استفان ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۹ دی ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۰

مدیرعامل مدرنا می‌گوید واکسن اختصاصی کرونا امیکرون این شرکت تا چند هفته دیگر وارد فاز کارآزمایی بالینی می‌شود. مدرنا انتظار دارد که داده‌های لازم برای ارائه به رگولاتورهای سلامت تا ماه مارس آماده شود.

«استفان بانسل»، مدیرعامل شرکت داروسازی مدرنا در کنفرانس اجلاس داووس در مجمع جهانی اقتصاد گفت: «کار ساخت واکسن رو به پایان است…تا چند هفته دیگر وارد فاز بالینی می‌شویم. امیدواریم که تا بازه زمانی ماه مارس داده‌های کافی برای ارائه به رگولاتورها را داشته باشیم تا مشخص شود که قدم‌های بعدی چه خواهد بود.»

مدرنا همچنین در حال تولید واکسن تک دوزی است که دوز تقویتی واکسن کرونا را با واکسن آنفلوانزا ترکیب می‌کند. بانسل گفت این واکسن در بهترین حالت در فصل پاییز سال 2023 حداقل برای استفاده در برخی کشورها آماده خواهد شد. مدیرعامل مدرنا ادامه داد: «هدف ما این است که یک واکسن تقویتی سالانه داشته باشیم تا مردم مجبور نشوند هر بار در فصل زمستان دو تا سه واکسن متفاوت تزریق کنند.»

نقشه جهانی ویروس کرونا

واکسن اختصاصی امیکرون در کنار دوز تقویتی توسعه می‌یابد

بسیاری از کشورها عرضه دوز سوم واکسن به شهروندان خود، به‌ویژه به سالمندان را آغاز کرده‌اند. بانسل چندی پیش گفته بود که دوز چهارم واکسن ویروس کرونا احتمالا در فصل پاییز سال 1401 لازم خواهد شد، چون انتظار می‌رود که اثربخشی واکسن‌ها در ماه‌های آینده به مرور کمتر شود.

با این حال، استراتژی استفاده از دوزهای تقویتی توسط عده‌ای از متخصصان مورد تردید است. برخی دانشمندان درباره تعداد دوزهای تقویتی لازم و میزان افت اثر واکسن‌ها با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند. برای مثال، رگولاتور دارویی اتحادیه اروپا در خصوص نیاز به دوز چهارم ابراز تردید کرده است.

با این حال، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا «آنتونی فاوچی» در همین رویداد اعلام کرد که شواهدی مبنی بر زیان‌بار بودن استفاده از دوزهای تقویتی برای سیستم ایمنی بدن در دسترس نیست: «شواهدی وجود ندارد که نشان دهد تزریق دوز تقویتی در بازه‌های زمانی مختلف باعث بروز مشکل در سیستم ایمنی می‌شود.»

فاوچی گفت هدف ما باید استفاده از دوز بوستری باشد که در برابر چندین واریانت محافظت ایجاد می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی