ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماهواره
علمی

اسپیس ایکس 49 ماهواره استارلینک به فضا پرتاب کرد

موشک دو مرحله‌ای اسپیس ایکس با نام فالکون 9 که حامل 49 ماهواره استارلینک بود، از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به آسمان پرتاب شد تا تعداد ماهواره‌های این کمپانی به بیش از 2000 برسد. ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۲۹ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۰

موشک دو مرحله‌ای اسپیس ایکس با نام فالکون 9 که حامل 49 ماهواره استارلینک بود، از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به آسمان پرتاب شد تا تعداد ماهواره‌های این کمپانی به بیش از 2000 برسد.

حدود 9 دقیقه پس از پرتاب، اولین مرحله جداسازی راکت صورت گرفت و در حالی که فضاپیما به حرکت خود ادامه می‌داد، راکت جهت حرکت خود را تغییر داد تا در سواحل اقیانوس اطلس در فلوریدا به زمین بنشیند.

این دهمین فرود موفقیت‌آمیز این راکت فالکون 9 بود. پیش از این شش ماموریت اختصاصی دیگر برای استارلینک، ماهواره‌های «GPS III-3» ارتش ایالات متحده، «Turksat 5A» ترکیه و همچنین ماموریت «Transporter-2»، انجام داده بود و فرودی بی‌نقص را به نمایش گذاشت.

اما فالکون 9 همچنان به حرکت خود ادامه می‌دهد و درنهایت محموله خود را تقریبا 15 دقیقه پس از پرتاب به فضا می‌رساند. کمی بعد استقرار موفقیت‌آمیز در فضا از سوی ایستگاه‌های زمینی اعلام می‌گردد.

اسپیس ایکس

ادامه پرتاب ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس

پرتاب امروز، سی و ششمین ماموریت اختصاصی استارلینک اسپیس ایکس بود که درنهایت تعداد کل ماهواره‌های این شرکت فضایی را به بیش از 2000 رساند. همه این فضاپیماها از ماه مه 2019 به فضا پرتاب شده‌اند – به جز دو نمونه اولیه «TinTin A» و «TinTin B» که در فوریه 2018 به فضا فرستاده شدند.

ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس ایکس گفته: «1479 عدد از مواردی که به فضا پرتاب کرده‌ایم، هنوز فعال هستند. 272 ماهواره نیز در مدار عملیاتی قرار دارند و به زودی به «پیوند لیزری» می‌پیوندند.»

پیوند لیزری نوعی روش ارتقا است که شرکت اسپیس ایکس در سال 2021 آن را اجرایی کرد. در این روش به ماهواره‌ها اجازه داده‌ می‌شود بدون اتکا به پایگاه‌های زمینی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اسپیس ایکس پیش از این مجوز پرتاب 12000 ماهواره استارلینک را از کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده دریافت کرده است. بدین ترتیب در ماه‌های آینده شاهد پرتاب‌های فضایی بیشتری خواهیم بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی