ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هدست واقعیت افزوده
تکنولوژی

هدست واقعیت افزوده گوگل مجهز به تراشه سفارشی احتمالا 2024 از راه می‌رسد

طی ماه‌های گذشته مشخص شد که گوگل در حال توسعه «سیستم عامل واقعیت افزوده» برای توسعه محصولی خلاقانه است. اکنون در گزارش جدیدی ادعا شده که غول موتور جستجو در حال کار روی هدست واقعیت ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۰

طی ماه‌های گذشته مشخص شد که گوگل در حال توسعه «سیستم عامل واقعیت افزوده» برای توسعه محصولی خلاقانه است. اکنون در گزارش جدیدی ادعا شده که غول موتور جستجو در حال کار روی هدست واقعیت افزوده خود با نام رمز «Project Iris» است.

به نقل از منابع آشنا با فعالیت‌های داخلی شرکت گوگل، گفته شده که این شرکت قصد دارد با عرضه این هدست در سال 2024 رقابت خود با متا و اپل را آغاز کند. هر دو شرکت هم اکنون برنامه‌های خود را برای حضور در بازار واقعیت افزوده اعلام کرده‌اند و هم اکنون در حال کار روی دستگاه‌های خود هستند.

هدست واقعیت افزوده گوگل با تراشه سفارشی تنسور؟

هدست واقعیت افزوده

علاوه بر این، گفته شده که گوگل برای هدست واقعیت افزوده خود از یک «پردازنده سفارشی» بهره خواهد برد که احتمالا مبتنی بر تنسور یا شبیه به آن است. در همین رابطه، «ریک استرلو» آگوست سال گذشته گفته بود که تراشه تنسور «برای ایجاد پیشرفت‌های بزرگ در زمینه واقعیت افزوده فوق‌العاده است.» از طرفی دیگر، گفته شده که این دستگاه از یک باتری داخلی بهره می‌برد که با این وجود نیازی به اتصال دائم ندارد.

هم اکنون شرکت‌های زیادی در تلاش هستند تا وارد این حوزه شوند و به همین منظور گوگل کار خود روی این هدست را بسیار محرمانه انجام می‌دهد. ظاهرا تیم توسعه آن در یک ساختمان جداگانه در منطقه «خلیج سان فرانسیسکو» مشغول به کار هستند و برای ورود به آن از نوعی کارت ویژه استفاده می‌کنند و همچنین با غول موتور جستجو توافق نامه‌های عدم افشا را امضا کرده‌اند. گفته می‌شود که هم اکنون 300 کارمند روی این پروژه کار می‌کنند و صدها نفر دیگر نیز استخدام خواهند شد.

درباره سایر رقبا فعال در این حوزه، گفته شده که اپل ممکن است هدست واقعیت ترکیبی خود را در اواخر سال جاری معرفی کند اما این دستگاه تا سال 2023 عرضه نخواهد شد. از سویی دیگر، کمپانی متا در سال 2022 قصد دارد تا از «پروژه کامبریا» و هدست واقعیت مجازی خود رونمایی کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی